-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2022-06-28
Powodów zmiany pracy jest wiele. Po pierwsze, to chęć wyższego wynagrodzenia u nowego pracodawcy. Na drugim miejscu jest rozwój osobisty oraz korzystniejsze warunki zatrudnienia. Faktem jest zaś to, że niemal każdy z nas, prędzej czy później zmienia pracę. Odbywa się to w różnych okolicznościach i z różnych przyczyn. Szukanie nowego zajęcia to nie łatwe zadanie. Podpowiadamy, jakie pytania możesz otrzymać podczas rekrutacji.
Na początku rozmowy, najczęściej proszeni jesteśmy, aby opowiedzieć coś o sobie. I wbrew pozorom, pytanie to, jest jednym z najbardziej problematycznych. Lepiej nie wspominać o swoich osobistych zainteresowaniach i życiu prywatnym. Nie o to w tym chodzi. Potraktujmy to raczej, jako zagadnienie, które jest cześcią strategii rekrutacyjnej i skupmy się na swoich doświadczeniach zawodowych i dotychczasowych osiągnięciach. Dobrze, aby odpowiedzi były krótkie i treściwe. Nie ma nic nudniejszego, niż wyuczone na pamięć kwestie, wypowiadane z automatu. Rekruter chce poznać tylko te informacje, które mają związek ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.
Drugim kłopotliwym pytaniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest kwestia konfliktu w poprzedniej pracy lub sytuacji, która była swoistym wyzwaniem oraz to, jak sobie z nią poradziliśmy. Nie pochwala się odpowiedzi, że nic takiego nie miało miejsca. Każdy z nas, znalazł się w trudnej sytuacji i jakoś z niej wybrnął. Warto tę kwestię przemyśleć jeszcze w domu i być gotowym z odpowiedzią. Ważne, by historia miała "szczęśliwe zakończenie". Dzięki temu pokazujemy przyszłemu pracodawcy, jak zachowujemy się w wymagających, stresowych czy trudnych sytuacjach, czy jesteśmy zaradni, mamy motywację do rozwoju i dalszego działania. Każdemu zdarzają się błędy, najważniejsze jest, jak sobie z nimi radzimy.
Większość rekruterów prosi też kandydatów o podanie swoich zalet. Podczas odpowiedzi na to pytanie, warto podkreślić swoje mocne strony, nie zaniżać swojej wartości, ale unikać przechwalania się. Niektórzy zalecają zastosowanie tak zwanej strategii STAR. Składa się ona z 4 elementów, które są jednocześnie rozwinięciem skrótu: S – Situation – Sytuacja, T – Task – Zadanie, A – Action – Akcja, R – Result – Rozwiązanie.
Niemal każda przytoczona przez nas historia może być przeanalizowana pod kątem posiadanych kompetencji i predyspozycji. Dzięki odpowiednio udzielonym odpowiedziom rekruter nie tylko utwierdzi się w przekonaniu, że pasujemy do poszukiwanego profilu, ale też lepiej nas pozna.
Jak zapytano nas o zalety, bardzo możliwe jest także pytanie przeciwne, czyli o nasze wady. To zagadnienie także nie należy do najłatwiejszych, w końcu nie łatwo jest mówić o swoich przywarach i to jeszcze podczas rozmowy, podczas której zależy nam na dobrym zaprezentowaniu siebie. Choć nie ma idealnej, wyuczonej odpowiedzi na to zagadnienie, dobrym stwierdzeniem jest powiedzenie, że coś stanowi dla nas wyzwanie, a może to być np. występowanie przed szerszą publicznością. O ile nie staramy się o pracę na scenie, odpowiedź ta, nie dyskwalifikuje nas przed podjęciem pracy na stanowisku, o jakie się właśnie staramy. Ponad to, jest to "problem" nad którym zawsze można popracować i stawić mu czoła.
Podczas rozmowy o pracę dobrze jest pokazać zainteresowanie firmą, do której aplikujemy. Przed spotkaniem warto zebrać komplet informacji na jej temat, wejść na stronę internetową oraz portale społecznościowe, zobaczyć skład zarządu, prezesa itd., oraz przeanalizować treść ogłoszenia, na które się zaaplikowało.
Na koniec jeszcze jednak kwestia. Coraz częściej, eksperci do spraw rekrutacji prześcigają się w pomysłach na niespotykane pytania. Tu nie do końca jest ważna odpowiedź, a pytanie ma na celu jedynie sprawdzenie sposobu samodzielnego myślenia osoby rekrutowanej. Ważne jest, że, gdy usłyszymy: "W którą stronę przewróci się hot-dog położony na stole?", nie zareagować głupią miną, a logicznie i spokojnie odpowiedzieć na to pytanie.
Rozmowa kwalifikacyjna jest stresem. Przygotowując się do niej warto przygotować sobie w głowie odpowiedzi na ewentualne pytania, przemyśleć dane kwestie, tak, by nie dać się zaskoczyć. Oczywiście, nie ma jednej, uniwersalnej strategii na udzielanie odpowiedzi podczas spotkania. To byłoby za proste. Poznając jednak proste techniki pozwalające nam lepiej się przygotować, przedstawimy swoją osobę w korzystnym świetle. A to już połowa drogi do sukcesu.
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto