Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Złoty zyskuje w piątkowy poranek

2015-10-09

Złoty zyskał na zapiskach – na USD/PLN choćby z powodu samego przełożenia ruchu głównej pary, na EUR/PLN dzięki wzbudzeniu przekonania, że warto jeszcze poinwestować w waluty rynków wschodzących, skoro na wyższe stopy dolarowe być może trzeba będzie dłużej poczekać.

 

 

Stąd też dziś rano na USD/PLN notowany jest kurs 3,7430-40. Na EUR/PLN mamy 4,2220-30, co oznacza, że znów może dojść do testu długoterminowego trendu wzrostowego, biegnącego od 21 kwietnia, jakkolwiek jego przebicie nie jest wcale takie pewne. Rentowność polskich obligacji 10-letnich sytuuje się na poziomie 2,674 proc.

 

W USA poznamy o 14:30 dane o dynamice cen importu i eksportu. Poza tym dziś w programie m.in. dane o produkcji przemysłowej we Francji i Włoszech, ale raczej nie ruszą one znacząco eurodolarem. Po południu i wieczorem (15:10, 19:30) będzie można wysłuchać przemówień przedstawicieli Fed – Lockharta i Evansa.

 

 

Kurs głównej pary

Wczesnym rankiem 9 października, jeszcze przed godziną piątą rano, eurodolar jest kwotowany po ok. 1,1270-80. Oznacza to, ogólnie rzecz biorąc, że kurs jest relatywnie wysoki, a podane wczoraj wieczorem do publicznej wiadomości zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC zostały odebrane jako dość gołębie. Nie na tyle gołębie, by doszło do jakiejś rewolucji, czyli np. do ostrego wyjścia ponad 1,13 – ale wystarczająco, by co najmniej odłożyć w czasie zejście do 1,12, nie mówiąc o 1,11. Innymi słowy, jesteśmy w pobliżu górnych ograniczeń zakresu wahań, który obowiązuje od dobrych kilkunastu dni, a który, choć pozornie konsolidacyjny, ma jednak lekkie nachylenie wzrostowe.

 

Z zapisków wynikało, że Komitet dyskutował o możliwości podwyższenia stóp procentowych już we wrześniu (obrady toczyły się 17 września), ale zrezygnowano z realizacji takiej koncepcji z obawy o stan gospodarki światowej, kondycję amerykańskiego eksportu, problemy Chin etc. Nie można też powiedzieć, by jednoznacznie potwierdzono podwyżkę w tym roku, choć temat będzie dyskutowany. Dodajmy, że teraz wiemy już więcej o amerykańskim rynku pracy (vide niedawne bardzo słabe payrollsy), co oznacza, że postawa Fed tym bardziej odebrana będzie jako sceptyczna wobec podwyżek. Rezerwa niechętnie wycofuje się z luźnej polityki monetarnej, która dla banku tego, podobnie jak i dla wielu innych banków centralnych na świecie, jest głównym narzędziem realizacji tzw. wspierania czy też stymulowania gospodarki (a zwłaszcza tzw. rynków finansowych). Po publikacji zapisków na Wall Street notowano wzrosty.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych