-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-08-24
USD/PLN dość klarownie odbija sytuację na EUR/USD. Rozważaliśmy możliwość dochodzenia w okolice 3,71 i niższe – i rzeczywiście tak dziś rano jest, zresztą były już momenty poniżej 3,70. Teoretycznie złoty ma jeszcze szansę zyskać, ale wątpimy, by ultra-ostry trend zwyżkowy na EUR/USD się utrzymał, naturalniejsza będzie raczej mocna korekta (korekta, ale niekoniecznie totalna zmiana tendencji, to więc daje złotemu pewne nadzieje).
Na EUR/PLN euro jest silne. Przeszliśmy przez szczyty z lipca i mamy 4,2450 oraz więcej. To już nie jest trend biegnący od 17 lipca, to nowa siła. Także i tu zakładamy lekką korektę, co pomogłoby złotemu. Wsparciem mogą się okazać okolice 4,2130-50. Jutro w programie polskie bezrobocie, a w piątek – rewizja krajowych danych o PKB.
W piątek po południu pisaliśmy o tym, że obraz sytuacji znacząco się odmienił w tygodniu, który wówczas się kończył. Ten proces trwa dalej – eurodolar idzie w górę. Wygląda na to, że gracze odłożyli ad calendas graecas, a przynajmniej do grudnia, perspektywę podwyższenia stóp dla dolara. Do tego dochodzi aspekt zamykania pozycji po carry-trade finansowanym w euro, tak przynajmniej to wygląda. A zatem wypada wrócić do euro, odkupić je.
To, że skala ruchów jest tak duża w tak krótkim czasie, to już zapewne efekt lawiny, dość typowy dla rynku forex i każdego innego rynku. Widząc, co się dzieje, wszyscy chcą podążyć w tym samym kierunku. EUR/USD jest dziś rano na 1,1450. Rynek najwyraźniej nie uważa też, by napięta sytuacja polityczna w Grecji – secesja lewej frakcji Syrizy, wizja przedterminowych wyborów we wrześniu – uprawniała do rezygnacji z euro. Kurs przebijał już maksima czerwcowe i nawet majowe. To prawda, że teraz powinna się dokonać korekta i pewnie tak będzie, w końcu trzeba to sobie odbić i wygenerować zyski. Ale dokąd taka korekta może prowadzić? Być może tylko do okolic 1,1360-65, może 1,1280.
To i tak będzie zależało w dużej mierze od odczytów makro w tym tygodniu. Dziś nie ma ich prawie wcale, warto jednak ok. 22:00 wysłuchać, co powie Dennis Lockhart z Fed. Jutro w programie m.in. dynamika PKB Niemiec za II kw., a także istotny indeks Ifo (też niemiecki) i parę odczytów ze Stanów (jak np. Conference Board zaufania konsumentów). W środę poznamy dane amerykańskie o zamówieniach – ważne w kontekście eurodolara, choć sprawy zaszły już tak daleko, że trudno oczekiwać znaczącego powrotu do wizji dominującego dolara i wysokich stóp. O 14:30 w czwartek poznamy dynamikę PKB USA.
Co do Grecji, to tzw. rynki finansowe, prawdopodobnie w ślad za unijnymi oficjelami oraz premierem Ciprasem, zakładają zapewne, że tenże Cipras pośpiesznie wykorzysta dość duże poparcie i zaufanie jakim się cieszy, aby wygrać wybory i oczyścić rząd, a może i parlament (w jakimś stopniu) z malkontentów przeciwnych jego wizji drogi reform. To uzasadniałoby utrzymywanie eurodolara naprawdę wysoko, abstrahując od wszystkich innych czynników temu sprzyjających.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto