-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2016-06-22
Notowania złota od początku roku do 16 czerwca zwyżkowały o ponad 22 proc., co uczyniło ten szlachetny metal jedną z lepszych inwestycji pierwszego półrocza.
Popyt na złoto wynikał zarówno z czynników fundamentalnych jak i spekulacyjnych. W pierwszym kwartale 2016 roku popyt na złoty kruszec wyniósł 1 290 ton, co oznacza wzrost o 21 proc. w relacji do tego samego okresu roku ubiegłego, co powoduje, że była to druga największa kwartalna zwyżka w historii – według World Gold Council.
Wzrost był spowodowany przez ogromne napływy do funduszy ETF (Exchange Traded Funds) ze względu na zwiększenie obaw inwestorów o chińską i w konsekwencji światową gospodarkę, które to obawy pojawiły się na początku roku. Wpływy do funduszy ETF w pierwszym kwartale wyniosły 364 tony, co jest największym kwartalnym napływem od początku 2009 roku. Dla porównania w pierwszym kwartale 2015 roku wpływ do funduszy ETF wyniósł zaledwie 26 ton.
Do tego wszystkiego doszły jeszcze obawy o Brexit, gdzie od początku czerwca możemy obserwować silną korelację pomiędzy prawdopodobieństwem wyjścia UK z UE i notowaniami złota. Ostatni spadek szans na Brexit z maksymalnego poziomu obserwowanego 16 czerwca (42,8 proc.) do obecnego poziomu 25 proc. doprowadził również do cofnięcia na rynku złota (wcześniej powodował zwyżkę cen wraz z większymi szansami na wyjście UK z UE).
Notowania kruszcu po raz drugi nie poradziły sobie z barierą 1300 USD za uncję. Pierwszy atak na ten poziom nastąpił w maju, drugi w połowie czerwca. Brak popytu na złoto powyżej 1300 USD spowodował, że cena tego metalu kształtuje się obecnie przy 1267 USD, a w przypadku zwycięstwa zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej złoto może jeszcze bardziej stracić swój blask.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto