Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Wyraźne osłabienie wspólnej waluty

2015-04-23

Ostatnie kilkanaście godzin na rynku walutowym upłynęło pod znakiem wyraźnego osłabienia wspólnej waluty. Dzisiaj w centrum uwagi znajdą się europejskie odczyty indeksów PMI.

 

 

Para walutowa EUR USD

 

 

Kurs eurodolara naruszył wczoraj opory usytuowane na poziomie 1,0775, ale ostatecznie nie zdołał ich pokonać. W konsekwencji notowania zaczęły mocno zniżkować. W tej chwili kurs zmierza w kierunku wsparć usytuowanych w rejonie 1,0650, gdzie lokalne minima zbiegają się z 61% zniesieniem sekwencji wzrostowej zainicjowanej na tym rynku w pierwszej połowie bieżącego miesiąca. Pogarszający się sentyment wokół Grecji moim zdaniem będzie sprzyjał dalszemu osuwaniu się kursu najważniejszej pary walutowej. Przebicie nakreślonych wcześniej wsparć otworzyłoby drogę do przetestowania minimów z połowy marca (1,0460) i taki wariant jest na obecnym etapie wariantem preferowanym.

 

 

Para walutowa EUR GBP

 

 

 

Po wielu dniach doszło wreszcie do wybicia dołem z lokalnej konsolidacji na wykresie EURGBP. Przebicie wsparć usytuowanych w rejonie 0,7160 teoretycznie otwiera drogę do dalszej znaczącej przeceny wspólnej waluty względem funta szterlinga. Docelowych zasięgów dla takiego scenariusza szukałbym dopiero w rejonie 0,7015, tj. w rejonie minimów z poprzedniego miesiąca. Poziom obrony do gry na krótko ustawiłbym na 0,7160, tj. na dolnym ograniczeniu wspomnianej wcześniej konsolidacji.

 

 

Para walutowa GBP USD

 

 

Wczorajsza próba sforsowania oporów usytuowanych na 1,5050 na wykresie popularnego kabla zakończyła się niepowodzeniem. Kurs GBP USD jedynie naruszył te poziomy po czym do gry powróciła strona podażowa, a w konsekwencji notowania skierowały się na południe. To oczywiście nie przekreśla jeszcze realizacji scenariusza prowzrostowego na tym rynku, ale przynajmniej odsuwa go w czasie. Zwyżka pozostanie scenariuszem preferowanym dopóki kurs analizowanej pary będzie utrzymywał się powyżej 1,4865. Na tym poziomie znajduje się ważne, 38% zniesienie sekwencji wzrostowej zainicjowanej 13 kwietnia bieżącego roku. Geneza wszystkich wymienionych ograniczeń została przedstawiona na wykresie powyżej.

 

 

Autor:

Dawid Jacek,
EFIX Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych