-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-07-03
Wydarzeniem wywierającym największy wpływ na rynek walutowy w obecnym tygodniu jest niewątpliwie tocząca się batalia o przyszłość Grecji, której punktem kulminacyjnym będzie niedzielne referendum. Przed samym głosowaniem 5 lipca nie będziemy już świadkami rozmów pomiędzy greckim rządem, a przedstawicielami Troiki.
Niezależnie od tego czy społeczeństwo greckie opowie się za, lub przeciw przyjęciu nowych propozycji kredytodawców, wkroczymy w kolejny etap podwyższonej zmienności, a sytuacja nie stanie się bardziej klarowna. Bardzo ciekawie wyglądał początek tygodnia, po otworzeniu się rynku z luką na najważniejszej parze walutowej, na skutek ogłoszenia decyzji o przeprowadzeniu referendum, została ona domknięta z bardzo silnym momentum w dniu kolejnym.
Po drugiej stronie oceanu widzieliśmy dane dobrze wpisujące się w obraz poprawiającej się koniunktury w Stanach Zjednoczonych, z wyjątkiem w postaci najważniejszego dla amerykańskiej waluty odczytu NFP, który wypadł niżej od konsensusu, szczególnie w obszarze płac. Silnie tracą waluty z bloku surowcowego, zwłaszcza dolar australijski na skutek bardzo silnego spadku cen rud żelaza. Niższe ceny ropy, oraz przyrost wież wiertniczych (po raz pierwszy od grudnia) nie sprzyja również dolarowi kanadyjskiemu i koronie norweskiej.
Zwiększona zmienność wraz z ogromnym ryzykiem związanym z Grecją, powoduje odpływ kapitału z rynków wschodzącących. W Turcji oraz Polsce, dodatkowym czynnikiem niesprzyjającym lirze oraz złotemu jest ryzyko polityczne. Kurs euro zdecydowanie podąża na północ, w szczytowym momencie kurs pokonał barierę 4.20.
Omawiając obecny tydzień, należy zwrócić szczególną uwagę na ruch na parach ze szwedzką koroną, zwłaszcza na EUR SEK. W szczytowym punkcie, umocnienie EUR SEK sięgało 180 pipsów, a kurs po silnym wybiciu, stopniowo dryfuje w stronę 9,40. Stało się tak na skutek decyzji Riksbanku, który nieoczekiwanie ściął stopy o 10 pb. oraz rozszerzył program QE o 45 mld SEK.
Poprawa danych z Japonii, oraz status JPY jako 'safe heaven' wpłynęły na umocnienie jena. W piątek rynki w USA pracują krócej ze względu na jutrzejsze święto, zaplanowane publikacje danych zostały przesunięte bądź na wczoraj, bądź na poniedziałek. Z tego powodu zmienność na rynkach powinna być relatywnie mniejsza. Jednak jest to przysłowiowa cisza przed burzą. Jeśli Grecy powiedzą w niedzielę NIE, już w trakcie poniedziałkowej sesji azjatyckiej na rynkach zrobi się bardzo nerwowo.
Autor:
Dział Analiz XTB
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto