-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2018-06-20
Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny zadziałały tak, że rynek osunął eurodolara z rejonu 1,18 - 1,1845 do poziomu 1,16, co później poskutkowało zejściem jeszcze niżej. Kreślono nawet 1,1530.
Oczywiście osiągnięte rewiry to już wsparcie, testowane uprzednio pod koniec maja, a także w listopadzie 2017. W związku z tym proces aprecjacji dolara przyhamował. Na rynku gracze słuchają też doniesień z seminarium bankierów centralnych w Sintrze, aczkolwiek można mieć wątpliwości co do tego, czy dzieje się tam coś ważnego. W każdym razie o 15:30 mamy panel, w którym wezmą udział Powell z Fed, Draghi z EBC, Kuroda z Banku Japonii i Lowe z Banku Australii.
O 12:00 mamy w programie wskaźnik zamówień dla Wielkiej Brytanii, liczony przez Konfederację Przemysłu Brytyjskiego. O 16:00 w Stanach ukaże się odczyt nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym, o 16:30 poznamy tygodniową zmianę zapasów ropy w ocenie Energy Information Administration.
W tle mamy cały czas wojnę handlową USA - Chiny. Jest to już sytuacja poważniejsza niż parę tygodni czy miesięcy temu, ale niektórzy komentatorzy podkreślają, że Trump nadal balansuje pomiędzy pogróżkami i sugestiami, a faktycznymi działaniami. Świadectwem tego ma być fakt, że najnowszymi cłami obłożono głównie produkty starszej generacji czy w ogóle z poprzedniego etapu rozwoju techniki, np. monitory kineskopowe. Chiny z kolei chcą kontratakować, albo też - tak mówią. Ale w rzeczywistości również im bardziej opłacą się negocjacje z USA. Tyle że rozwiązanie problemu jeszcze trochę potrwa, co w międzyczasie może niepokoić rynki, zwłaszcza giełdy.
Bieżący i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej - takie publikacje poznamy o 10:00 w dniu dzisiejszym. Nie są one szczególnie ważne dla polskiej waluty. Tym bardziej, że wczoraj nawet dobre dane o naszym przemyśle nie pomogły znacząco PLN.
EUR/PLN wzniósł się wczoraj do 4,3180, teraz jest grubo ponad gorsz niżej - ale to niuansowa różnica, korekta. USD/PLN przetestował lokalny opór (albo go uformował) w rejonie 3,7390. Teraz widzimy 3,7175. Znów: to tylko korekta, chyba że eurodolar trwale obroni się przed zejściem poniżej 1,15.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto