-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2016-02-03
Na EUR/PLN jesteśmy przy 4,4015. Można poważnie mniemać, że wczorajsze minima (rzędu 4,3740 przez chwilę) były na razie końcówką procesu umocnienia złotego. Był to test wsparcia, teraz powrót do tych wartości, o 2-3 grosze w dół, zdaje się być utrudniony. Z drugiej strony, mamy też ochronne poziomy oporu po drugiej stronie – 4,43 i strefę 4,43 – 4,45.
Na USD/PLN notowany jest kurs 4,0320. Także i tu widać, że wczorajsza świeca miała długi knot dolny, finał nastąpił jednak wyżej, a teraz gracze nie są tak chętni w umacnianiu PLN. Wciąż jednak zostawiamy jakąś nadzieję na parcie w kierunku 3,97 – tj. do testu linii trendu wzrostowego, która łączy połowę października z końcówką grudnią. Nie jest to jednak program na dziś, a poza tym mogą go zaburzyć payrollsy piątkowe lub inne kwestie, jak wzrost ryzyka na rynkach. Poznamy dziś decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, przy czym na razie nie zakłada się zmiany. O 16:00 wydany zostanie komunikat z posiedzenia Rady.
Wiemy już, że PMI dla usług wyniósł w Chinach 52,4 pkt, co było dobrym odczytem, jako że prognozowano 50,5 pkt. Chińska giełda (indeks Shanghai Composite, bo na nim się skupiamy) jest jednak na minusie, notowany jest poziom 2725 pkt (ok. -0,9 proc. w stosunku do zamknięcia wczorajszego). Kwadrans po 9:00 poznamy PMI dla usług Hiszpanii, potem przyjdzie czas m.in. na Francję (o 9:50), Niemcy (pięć minut później) i Strefę Euro (o 10:00). Prognoza dla Niemiec to spadek z 56 pkt do 55,4 pkt, w Strefie zakłada się obniżkę z 54,2 pkt do 53,6 pkt.
O 11:00 dowiemy się, jak wypadła sprzedaż detaliczna w Strefie (grudniowa), o 14:15 poznamy natomiast amerykański raport ADP z rynku pracy. W praktyce często odbiega on od oficjalnych danych (tj. od payrollsów, które poznamy w piątek), niemniej może na dwie doby trochę ustawić nastroje. Poza tym o 15:45 poznamy PMI dla usług w USA, zaś o 16:00 indeks ISM dla tego samego sektora. Esther George zabrzmiała wczoraj dość jastrzębio w swej wypowiedzi, ale nie było to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę jej ogólne nastawienie.
Analitycy Bank of America poniekąd wpisali się w to podejście, sugerując, że w ciągu roku to dolar się umocni, a główna para obniży lot poniżej 1,00. W istocie jednak prognozowanie na rynku forex na tak długi okres to raczej chwiejna spekulacja, a np. dziś widzimy na EUR/USD kursy rzędu 1,0910-25 (po godzinie ósmej). Konsolidacja trwa, euro jest nadal w miarę mocne.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto