-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-07-21
Uspokojenie sytuacji związanej z Grecją spowodowało względnie stabilny początek tygodnia na rynku walutowym. W poniedziałek rząd w Atenach otrzymał od Unii Europejskiej pożyczkę pomostową w wysokości około 7 miliardów euro, tym samym mógł spłacić zobowiązania wobec Europejskiego Banku Centralnego (4,2 mld euro) oraz zaległe płatności z czerwca wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (około 2 mld euro).
Uregulowanie zobowiązań wobec MFW sprawiło, że Grecja nie posiada już statusu państwa z zalegającymi płatnościami, co pozwoliło na chociaż minimalne odzyskanie reputacji na międzynarodowym rynku. Wczorajsze spłaty zobowiązań wskazują na normalizacje sytuacji finansowej w Grecji, jednak w dalszym ciągu pozostaje ona daleka od stabilizacji. Mimo otwarcia greckich banków, kontrole kapitałowe, w postaci limitów wypłat z bankomatów oraz ograniczenia transferu środków do zagranicznych instytucji finansowych, zostały utrzymane, natomiast giełda w Atenach przez cały czas pozostaje zamknięta.
W dalszym ciągu najwięcej kontrowersji w procesie negocjacji kolejnego pakietu pomocowego dla Grecji wzbudza redukcja zadłużenia. Proces za którym od początku opowiada się Międzynarodowy Fundusz Walutowy, budzi sprzeciw przede wszystkim ze strony przedstawicieli niemieckiego rządu, dla których takie rozwiązanie jest niedopuszczalne i według ich opinii Grecja musi poradzić sobie z obecnym poziomem zadłużenia, bez jego redukcji.
Od początku tygodnia na rynku walutowym dominuje dolar, który jest zdecydowanie najsilniejszą walutą w koszyku G10. Zbliżamy się wielkimi krokami do września, czyli według rynku, najbardziej prawdopodobnego terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, w związku z czym sentyment inwestorów do dolara pozostaje wzrostowy. Uspokojenie sytuacji z Grecją spowodowało powrót kapitału na polski rynek, który może być zaobserwowany w umocnieniu naszej waluty na przestrzeni ostatnich 10 dni. Waluta euro spadła z okolic poziomów 4,24 do 4,12 obserwowanego obecnie, natomiast kurs franka z 4,06 do 3,94. Kupowane są również polskie obligacje rządowe, co widać w spadku rentowności z poziomu 3,39% na początku lipca do 2,88% obecnie.
Na europejskich parkietach giełdowych w dalszym ciągu panują optymistyczne nastroje, a inwestorzy odrabiają wcześniejsze straty spowodowane zawirowaniami związanymi z Grecją. Niemiecki indeks DAX w ciągu ostatnich 10 dni zyskał już około 10% i jego obecna wartość to 11738 punktów. Jeszcze większe zyski odnotowują indeksy z krajów południa Europy. Hiszpański indeks giełdowy IBEX zyskał na przestrzeni ostatnich 10 dni zyskał około 11,5%, portugalski PSI20 około 11,7%, natomiast rekordzistą jest włoski FTSE MIB, który zyskał ponad 14%.
Dzisiejszy dzień nie powinien przynieść większej zmienności pod względem publikacji danych makroekonomicznych, gdyż w kalendarzu znajduje się jedynie publikacja informacji o zadłużeniu sektora publicznego netto w Wielkiej Brytanii.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto