-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-05-07
Dzisiejszy dzień na rynkach ponownie rozpoczął się od silnej wyprzedaży europejskich obligacji. Rentowność niemieckich papierów rządowych osiągnęła rekordowy od ponad 6 miesięcy poziom 0,8%. Jednak w tamtych okolicach byliśmy świadkami uaktywnienia się strony kupującej i nastąpił dynamiczny spadek rentowności o 20 punktów bazowych do obecnie notowanego poziomu 0,6%.
Wyprzedaż nie ominęła polskich obligacji rządowych. Rentowność 10 letnich papierów dłużnych w dniu dzisiejszym przekroczyła psychologiczny poziom 3% jednak podobnie jak w przypadku niemieckich obligacji nastąpił odwrót notowań i obecnie znajdujemy się w okolicach 2,80%. Sytuacja na rynku długu spowodowała, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się na odwołanie zaplanowanej na dzisiaj aukcji obligacji jednocześnie dodając, że podaż obligacji może zostać wstrzymana nawet na kilka miesięcy. Wyprzedaż polskich obligacji obserwowana w ciągu dnia negatywnie wpływała na notowania złotego na szerokim rynku, który w czasie największego skoku rentowności obligacji tracił względem euro i dolara ponad 1,5%. W chwili obecnej wydaje się jednak, że wyprzedaż na rynku długu została tymczasowo uspokojona.
Tradycyjnie poznaliśmy również porcję nowych informacji dotyczących problemu greckiego zadłużenia. Niemiecki minister finansów Schaeuble ma zdecydowanie pesymistyczne nastawienie twierdząc, że nie spodziewa się osiągnięcia porozumienia na zaplanowanym na poniedziałek kolejnym spotkaniu Eurogrupy. W jego wypowiedzi pojawiło się również stwierdzenie, że "dolewanie do studni bez dna' nie ma większego sensu i pod tym porównaniem może się kryć ostatnich kilka lat nieustannego wsparcia finansowego dla Grecji, które nie przyniosło żadnej poprawy.
W innym tonie wypowiadał się z kolei grecki minister finansów Varoufakis, który zaznaczył widoczny progres w negocjacjach Grecji z międzynarodowymi wierzycielami i dodał, że Grecja chce i spłaci należności do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które zapadają w tym miesiącu. Jednak kluczowa w dniu dzisiejszym była wypowiedź przewodniczącego Eurogrupy. Dijsselbloem stwierdził, że koniec czerwca jest ostatecznym terminem w negocjacjach z Grecją jednak we wcześniejszym okresie ten kraj może się już borykać ze sporymi problemami płynnościowymi.
Dzisiaj tradycyjnie poznaliśmy cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była znacznie niższa od konsensusu rynkowego (265 tysięcy vs 280 tysięcy), a dobre dane zachęciły inwestorów do zajmowania długich pozycji na dolarze amerykańskim. W konsekwencji EUR USD obecnie traci już około 0,7% jednak dla notowań tej pary walutowej kluczowa jest publikacja jutrzejszego raportu dotyczącego zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
W dniu dzisiejszym na szerokim rynku pozytywnie wyróżniała się korona norweska. Siła skandynawskiej waluty wynikała z dzisiejszej decyzji banku centralnego Norwegii, który zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,25% podczas gdy konsensus rynkowy przewidywał cięcie o 25 punktów bazowych. W późniejszym komunikacie przewodniczący banku centralnego dodał, że rynek nie powinien zakładać, że kolejna obniżka będzie miała miejsce na czerwcowym posiedzeniu i ta wiadomość dodatkowo przyniosła wsparcie dla notowań korony norweskiej.
Na europejskich parkietach giełdowych sesja rozpoczęła się od spadków. DAX otworzył się z luką spadkową, a kolejne godziny przynosiły jeszcze większe osłabienie wspierane przez wyprzedaż europejskich obligacji. Uspokojenie sytuacji na rynku długu w drugiej połowie dnia zachęciła inwestorów giełdowych do zajmowania długich pozycji na niemieckim indeksie i obecnie luka spadkowa została zamknięta, a DAX umacnia się o ponad 0,6%. Przez większość dnia na warszawskim parkiecie przewagę miała strona sprzedająca jednak w drugiej części dnia bykom udało się odrobić straty i obecnie WIG20 znajduje się bardzo blisko poziom otwarcia.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto