-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-10-23
Wczorajsza konferencja Europejskiego Banku Centralnego zdecydowanie spełniła oczekiwania tych inwestorów, którzy liczyli na wysoką zmienność i wskazówki w sprawie rozszerzenia programu luzowania ilościowego w strefie euro. Podczas konferencji prezes Mario Draghi był stanowczy i przede wszystkim bardzo gołębi.
Zaznaczył, że już w grudniu możemy być świadkami zmian w programie QE, które mogą dotyczyć skali skupowanych aktywów, dodania nowych instrumentów oraz czasu trwania programu. Prezes Draghi wspomniał również o tym, że podczas ostatniego posiedzenia dyskutowane były zarówno zmiany w programie, jak i obniżka poziomu stóp procentowych i zaznaczył jednocześnie, że EBC nie będzie już "stał z boku' i przyglądał się sytuacji rynkowej, tylko będzie aktywnie działał. To wystarczyło, aby spełnić nadzieje tych inwestorów, którzy czekali na gołębi przekaz i zasygnalizowanie zmian w programie QE.
Euro znalazło się pod ogromną presją sprzedających, wyraźnie tracąc na szerokim rynku – para EURUSD spadła do poziomu 1.1070, najniższego od końca sierpnia, natomiast za jedno euro zapłacimy obecnie 4,24 zł, podczas gdy jeszcze przed wczorajszą konferencją był to poziom blisko 4,30 zł. Bardzo zadowoleni mogą być inwestorzy na europejskich parkietach giełdowych, które wczoraj świeciły na zielono, zaliczając rekordowo wysokie wzrosty po wczorajszej konferencji EBC. Niemiecki indeks DAX znalazł się powyżej poziomu 10600 punktów, widzianego ostatnio w sierpniu, a podobna skala wzrostów była obserwowana na pozostałych głównych europejskich giełdach.
Dzisiejszy dzień również rozpoczyna się od przewagi strony kupującej, która dodatkowo otrzymała wsparcie ze strony dobrych danych makroekonomicznych ze strefy euro. Indeksy PMI dla francuskiego oraz niemieckiego przemysłu były lepsze od konsensusu ekonomistów, podobnie jak opublikowany o godzinie 10:00 zbiorczy indeks PMI dla całego przemysłu strefy euro. W godzinach popołudniowych czekają nas jeszcze dwie istotne publikacje zza oceanu, w postaci odczytu inflacji CPI z Kanady, który zostanie przedstawiony o godzinie 14:30 oraz publikacji indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu, która odbędzie się o godzinie 15:45.
Oprócz wspomnianej już słabości euro na rynku walutowym, warto wyróżnić dwie waluty z grupy surowcowej, które w ostatnim czasie zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się na szerokim rynku. Dolar nowozelandzki oraz dolar australijski od początku dnia zyskują w stosunku do dolara amerykańskiego już ponad 1%, kontynuując serie wzrostów z ostatnich dni. Wsparcie dla walut z Antypodów nadchodzi z Chin, gdzie w ostatnim czasie pojawiły się dane świadczące o tym, że szeroko opisywane spowolnienie gospodarcze może nie być tak gwałtowne, jak spodziewa się część komentatorów. Australia i Nowa Zelandia to dwie gospodarki, dla których Chiny są głównym parterem handlowy, stąd wysoka zależność wyników makroekonomicznych tych państw od kondycji gospodarczej Państwa Środka.
Pozytywne informacje z Chin wspierają także rynek surowcowy, który przez ostatnie tygodnie doświadczał sporej wyprzedaży. Od początku dnia wzrosty są obserwowane na rynku metali – kontrakty na złoto rosną o 0,62%, kontrakty na srebro o 0,98%, a kontrakty na pallad aż o 1,82%. Całkiem dobrze radzą sobie notowania kontraktów na miedź, których cena podczas godzin porannych wzrasta o 0,42%.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto