Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Słabość dolara amerykańskiego do złotówki

2015-04-14

Słabość dolara amerykańskiego w drugiej połowie dnia wykorzystał polski złoty, który obecnie umacnia się o około 0,9% dochodząc do poziomu 3,7564. Warto pamiętać o jutrzejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, na którym zapadnie decyzji dotycząca stóp procentowych. W tym wypadku konsensus rynkowy nie przewiduje zmian i na pierwszym posiedzeniu po ostatniej obniżce, stopa procentowa ma zostać utrzymana na poziomie 1,50%.

 

Dzisiejszy dzień na rynkach był zdecydowanie ciekawy pod względem odczytów makroekonomicznych z najważniejszych gospodarek. Dla strefy euro istotne były dane dotyczące inflacji CPI w dwóch południowych krajach, Hiszpanii i Włoszech które od ostatnich miesięcy ubiegłego roku borykają się z problemem deflacyjnym.

 

Odczyty były zgodne z oczekiwaniami rynkowymi i zarówno w Hiszpanii, jak i we Włoszech dynamika CPI w ujęciu rocznym spadła odpowiednio o 0,7% i 0,1%. W międzyczasie poznaliśmy publikację tego samego wskaźnika, tym razem dla Szwecji. W tym przypadku odczyt był delikatnie niższy niż przewidywał konsensus (0,1% vs 0,2%) co spowodowało chwilową wyprzedaż korony szwedzkiej, jednak w ciągu następnych kilku godzin notowania USD SEK powróciły do poziomów sprzed publikacji. 

 

Później przyszła kolej na inflację CPI z Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy, że odnotowana w dniu 24.03.2015 roku dynamika równa 0% była rekordowo niskim odczytem dla brytyjskiej gospodarki mimo, że ekonomiści nie przywidywali aż tak dużego osłabienia popytu konsumenckiego. Dzisiejszy konsensus nie zakładał żadnych zmian w dynamice inflacji CPI w porównaniu do poprzedniego miesiąca i pozostawił swoje oczekiwania na poziomie 0%. Tym razem odczyt był taki sam jak prognozy, jednak funt negatywnie zareagował na te dane, bo wszelkie przewidywania dotyczące podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii na fali słabych wyników inflacji oddalają się w czasie. 

 

W drugiej połowie dnia uwaga wszystkich inwestorów na świecie była zwrócona na dane o sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych, które jak się później okazało miały istotny wpływ na notowania dolara na szerokim rynku. Dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym była niższa niż zakładał konsensus rynkowy (0,9% vs 1,1%), a na gorsze dane inwestorzy odpowiedzieli znaczną wyprzedażą dolara amerykańskiego. Silna reakcja rynku mogła mieć związek z oczekiwaniami co do podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy bacznie obserwują każde słabsze dane z największej gospodarki świata, bo przedstawiciele FED-u wielokrotnie zwracali uwagę na zależność podwyżek stóp procentowych od polepszających się danych gospodarczych. 

 

Wśród indeksów giełdowych w Europie najsilniejsze są kraje zaliczane do rynków wschodzących. Słowacki SAX i rumuński BET odnotowują wzrosty w okolicach 1%, tuż za nimi znajduje się turecki indeks XU100, który rośnie około 0,6%. Na drugim biegunie znajdują się najważniejsze europejskie indeksy giełdowe. Niemiecki DAX traci na chwilę obecną 1,17%, francuski CAC40 0,96% natomiast największe spadki należą do hiszpańskiego IBEX30. 

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych