-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2018-05-23
Podane dotychczas dane makro z głównych rynków europejskich oraz ze strefy euro są gorsze od oczekiwań, co od razu znalazło przełożenie na kurs EUR, które dynamicznie się osłabiło. Indeks reprezentujący siłę europejskiej waluty ustanowił nowe minima, co na głównych parach przełożyło się na ustanowieniem nowych ekstremów. Jeśli więc w ciągu najbliższych godzin nie nastąpi jakiś dynamiczny zwrot na rynku tej waluty, to wstępne pro wzrostowe sygnały, o których pisałem wczoraj zostaną zanegowane.
Na wykresie EUR/USD obecnie oglądamy nowe minima i zaczynamy wchodzić w dość szeroką strefę wsparć, którą prezentuję na poniższym wykresie.
Na danych krótkoterminowych póki co nie widać żadnych sygnałów zbliżającego się przesilenia np. w postaci wypełniającej się struktury fal czy też budowaniu jakiejś formacji odwrócenia. Tym samym na obecnym etapie można zakładać, że ruch w dół powinien być kontynuowany. Sytuację mógłby zmienić powrót kursu EUR/USD do okolic 1.1770, ale póki co sygnałów do takiego ruchu nie widzę. Jeśli chodzi o najbliższe wsparcia, to lokalne widzę w okolicach 1.1680.
Słabość walut europejskich (z wyjątkiem CHF), czy może inaczej siłę dolara widzimy również na parze GBP/USD, gdzie ustanawiane są obecnie nowe minima.
Jak widać jednak na powyższym wykresie pokonaliśmy linię poprowadzoną po ostatnich minimach i obecnie kurs tej pary wydaje się zmierzać w kierunku 1.3312, gdzie znajdują się kolejne wsparcia. Jeśli i to wsparcie zostałoby pokonane, to droga w kierunku 1.310 mogłaby zostać otwarta.
Co byłoby pierwszym sygnałem zmiany sentymentu na tym rynku ? Dla mnie ewentualny powrót kursu GBP/USD wyraźnie powyższej 1.3380, gdzie widzę najbliższe opory.
Ciekawostką ostatnich kilkunastu godzin jest znaczące umocnienie jena, co sugerowałem w ostatnim raporcie tygodniowym. Indeks reprezentujący siłę tej waluty testuje obecnie lokalny opór i w przypadku jego pokonania, droga w kierunku szczytu z marca br. powinna zostać otwarta.
W tym świetle ciekawi prezentują się pary z JPY – np. EUR/JPY, gdzie co prawda obecnie testujemy dość ważne wsparcia wynikające z proporcji fal, jednak w dłuższym terminie trend spadkowy wydaje się być scenariuszem preferowanym.
Moim zdaniem cele znajdujące się na 127 lub w okolicach 125, to kierunek w perspektywie kilku, kilkunastu sesji.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto