-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-09-24
Ostatnie godziny na rynku walutowym przyniosły dość wyraźne, aczkolwiek nadal lokalne, umocnienie wspólnej waluty, na co wpływ miał z pewnością pozytywny odczyt indeksu IFO.
Kurs eurodolara nie zdołał pokonać wsparć usytuowanych w rejonie 1,1085 (patrz wykres powyżej). Na tym poziomie uaktywniła się strona popytowa, a po dobrym wskazaniu IFO możemy oglądać większą korektę wzrostową. Moim zdaniem będzie ona mieć charakter lokalny i nie powinna przekroczyć okolic 1,13, gdzie aktualnie przebiega linia trendu poprowadzona po krótkoterminowych minimach. W szerszym horyzoncie pokonanie wymienionych na wstępie wsparć otworzyłoby drogę do przeceny wspólnej waluty względem USD co najmniej w okolice 0,10940, gdzie usytuowane jest 61% zniesienie sekwencji wzrostowej zainicjowanej na tym rynku w połowie marca bieżącego roku.
Wyraźne umocnienie euro przełożyło się na sytuację na rynku EUR GBP. Kurs walut testuje właśnie opory zlokalizowane w rejonie 0,7335, gdzie znajduje się górne ograniczenie średnioterminowej formacji flagi. Moim zdaniem szanse na pokonanie tych barier są duże, a ich przebicie otworzyłoby drogę do dalszego umocnienia wspólnej waluty względem funta szterlinga w szerszym horyzoncie. Pierwsze docelowe zasięgi dla takiego scenariusza znajdują się w rejonie 0,7420, kolejne na 0,7480. Geneza tych poziomów została przedstawiona na wykresie powyżej.
Na przestrzeni kilkunastu ostatnich godzin handel na rynku USD CAD przeniósł się z dolnych okolic strefy oporów rozciągającej się pomiędzy 1,3265 a 1,3350, w jej górne partie. Przebicie drugiego z wymienionych ograniczeń otworzyłoby drogę do umocnienia dolara amerykańskiego względem kanadyjskiego co najmniej w okolice 1,3695, gdzie wypada równość fal w ramach sekwencji wzrostowej zainicjowanej w maju bieżącego roku (o czym pisałem w poprzednich raportach). Taki wariant pozostaje na obecnym etapie wariantem preferowanym. Z jego zanegowaniem będziemy mieli do czynienia dopiero wówczas, kiedy kurs analizowanej pary powróci do wnętrza wspomnianej wcześniej średnioterminowej konsolidacji.
Autor:
Dawid Jacek EFIX Dom Maklerski S.A.
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto