-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-07-09
W porównaniu do poprzednich dni, dzisiejsza zmienność na rynkach wywoływana informacjami w sprawie Grecji była znacznie mniejsza. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na konferencji prasowej w Luksemburgu poinformował dziennikarzy o odbyciu rozmowy telefonicznej z premierem Tsiprasem, po której Donald Tusk jeszcze dzisiaj oczekuje konkretnych propozycji osiągnięcia porozumienia ze strony greckiego premiera.
Jeżeli przedstawiciele greckiego rządu przedstawią realistyczne propozycje reform, przybliżające obydwie strony negocjacji do porozumienia, to niezbędna jest również podobna propozycja ze strony wierzycieli.
Restrukturyzacja greckiego zadłużenia, której konieczność była wielokrotnie podkreślana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz stanowczo odrzucana przez europejskie instytucje, może okazać się niezbędna w procesie odbudowy kondycji greckiego państwa w przyszłości. Pojawia się coraz więcej opinii europejskich polityków o nieodzowności takiej decyzji i w podobnym tonie wypowiedział się Donald Tusk, który stwierdził, że dyskusja dotycząca zdolności Grecji do regulacji zobowiązań to część odpowiedzialności międzynarodowych wierzycieli.
Czasu na osiągnięcie porozumienia pozostaje coraz mniej, gdyż na niedzielę zostało zaplanowane spotkanie na szczycie przywódców państw całej Unii Europejskiej, na którym mają zostać omówione wszelkie możliwe scenariusze, wraz z ewentualnym opuszczeniem strefy euro przez Grecję.
W trakcie dzisiejszego dnia poznaliśmy również decyzję Banku Anglii w sprawie poziomu stóp procentowych, jednak ponownie nie doszło do niespodzianek i przedstawiciele banku centralnego zdecydowali o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,5%. Protokół z posiedzenia komitetu polityki pieniężnej Banku Anglii ma zostać opublikowany 22 lipca i może on zawierać nowe wskazówki dotyczące przyszłych decyzji monetarnych w Wielkiej Brytanii.
Dzisiaj również Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił najnowsze prognozy wzrostu gospodarczego w 2015 roku dla najważniejszych gospodarek. Globalna wartość wzrostu gospodarczego w tym roku została obniżona z poziomu 3,5% do 3,3%, głównie ze względu na ryzyko spowodowane przez Grecję oraz Chiny.
Główny ekonomista MFW Olivier Blanchard wypowiedział się na temat obecnej sytuacji gospodarczej. Według niego obserwowana obecnie sytuacji w Grecji oraz w Chinach nie powinna mieć wpływu na decyzje Rezerwy Federalnej w sprawie pierwszej podwyżki stóp procentowych. Z kolei dane makroekonomiczne dla greckiej gospodarki w 2015 roku będą, jak to określił Blanchard "bardzo złe".
Ze względu na mała ilość informacji w sprawie Grecji, a przede wszystkim brak negatywnych wiadomości, na europejskich parkietach giełdowych panują optymistyczne nastroje. Portugalski indeks PSI20 jest rekordzistą wzrostów, zyskując ponad 3,5%. Na kolejnych miejscach znajdują się włoski FTSE MIB, IBEX oraz CAC40, które umacniają się odpowiednio o 3,1%, 2,77% oraz 2,66%. Inwestorzy na niemieckiej giełdzie również nie mogą narzekać, gdyż niemiecki DAX zyskuje ponad 2%.
Podczas dzisiejszej sesji jesteśmy świadkami odrabiania strat przez polskiego złotego, który umacnia się w stosunku do dolara oraz euro. Cena dolara wynosi 3,81 natomiast cena euro to 4,22.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto