Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Polski przemysł, amerykańska sprzedaż

2019-04-19

W Wielki Czwartek było sporo danych makro, które zapewne trochę poruszyły eurodolarem. Jak zwykle rzecz rozbijała się o różnice pomiędzy danymi unijnymi a tymi z USA.

 

 

Ostatecznie jednak różnice te były trochę niejednoznaczne. Na przykład prawdą jest, że niemiecki indeks PMI dla przemysłu rozczarował (44,5 pkt przy prognozie 45 pkt), acz w USA odpowiedni wskaźnik też wypadł poniżej oczekiwań. Tym niemniej różnica jest taka, że w Stanach odnotowano 52,4 pkt, wynik wciąż optymistyczny, bo powyżej 50-tki, zaś w Niemczech rezultat świadczy o zbliżającym się spowolnieniu. Oczywiście PMI to jedynie miernik sentymentu, efekt badania ocen wystawianych dość subiektywnie przez menedżerów i analityków firm - ale ma pewne, a nawet duże znaczenie. Trochę na zasadzie samospełniającej się przepowiedni.

 

Wskaźnik PMI dla przemysłu całego Eurolandu też, siłą rzeczy, był słaby (47,8 pkt). W USA dobrze wypadła sprzedaż detaliczna za marzec: aż +1,6 proc. m/m, oczekiwano +0,9 proc. Rzoczarował indeks Philadelphia Fed (8,5 pkt przy prognozie 10,4 pkt), ale wyprzedzający Conference Board był niezły.

 

Ostatecznie to dolar wygrał partię: para przesunęła się z ok. 1,13 do 1,1225. Teraz mamy 1,1240. Zatem utrzymaliśmy się w dolnym rewirze konsolidacji trwającej od jesieni 2018. Dziś tymczasem w programie niewiele, dopiero o 14:30 pojawią się dane z rynku nieruchomości USA (na temat zrealizowanej i planowej liczby budów domów).

 

W Wielkiej Brytanii rewelacyjnie wypadła sprzedaż detaliczna (+6,7 proc. r/r, prognoza +4,6 proc.), natomiast GBP/EUR jest na 1,1565. Zdaje się, że trwają wstępne próby odbicia wykresu od konsolidacyjnego wsparcia w pobliżu 1,1530.

 

 

Polskie sprawy

Dziś nasz rating ma zweryfikować agencja Moody's. Poprzednio poziomy utrzymały S&P i Fitch, więc i teraz liczymy na brak zmian, w szczególności negatywnych. Oczywiście istnieją czynniki ryzyka, czy to związane z realizacją obietnic rządowych, czy ze spowolnieniem ekonomicznym w Niemczech, zwłaszcza w przemyśle.

 

Wczoraj jednak okazało się, że w marcu nasza produkcja przemysłowa wzrosła aż o 5,6 proc. r/r przy prognozie 4,2 proc., więc nie było źle.

 

GBP/PLN jest na 4,9450, wczoraj i przedwczoraj zakreślił poziomy o ponad 2 grosze niższe, więc i tu złoty powoli oddaje, co zarobił. Na EUR/PLN mamy 4,2765, na parze USD/PLN ok. 3,8045. Złoty wczoraj tu stracił - mimo dobrych danych o przemyśle. I pomimo tego, że np. p. Kaplan z Fed twierdził, iż nie ma teraz powodu, by zmieniać (w tym podwyższać) stopy w USA. Z drugiej strony, mówił też o spowalniającym wzroście gospodarczym na świecie.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych