-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-07-13
Po całonocnych dyskusjach, debatach, konsultacjach i negocjacjach, tuż przed godziną 9:00 usłyszeliśmy, że jest porozumienie. Ogłosił to już oficjalnie Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, potwierdzając wcześniejsze doniesienia od premiera Belgii.
Przewodniczący Tusk na konferencji prasowej powiedział, że porozumienie oznacza dalsze wsparcie dla Grecji. Daje jej także szanse na powrót na właściwe tory oraz oznacza, że Grecja uniknęła społecznych i politycznych konsekwencji. Niemniej jednak prezydent Hollande powiedział, że greckie banki będą jeszcze zamknięta przez kilka dni.
Dzięki takim informacjom na rynku zaoponowała umiarkowana euforia, która głównie objawia się wzrostem rentowności niemieckich czy japońskich obligacji, które są sprzedawane z racji odwrotu od ryzykownych aktywów. Kapitał ponownie powrócił na rynek akcji, gdzie niemiecki DAX rośnie już o ponad 1,3%, francuski CAC40 o ponad 1,6%, a Eurostoxx 50 zwyżkuje o 1,5%.
Na fali powrotu optymizmu na rynki umacnia się także złoty, który podlega największej aprecjacji w stosunku do franka (tu również kurs franka traci ze względu na odpływ kapitału z bezpiecznych przystani). Para CHF PLN znajduje się już na poziomie 3,96. Oznacza to umocnienie PLN o +0,6%. Nasza waluta również umacnia się względem USD (+0,5%) do poziomu 3,72, a do euro złoty jest silniejszy o +0,46% (4,15 – najniższy poziom od miesiąca). Tymczasem główna para walutowa EURUSD stabilizuje się w rejonie 1,1150 po wcześniejszym wzroście w okolice 1,12.
Na dziś nie są zaplanowane żadne istotne publikacje danych makroekonomicznych, stąd też rynki wciąż mogą żyć porannym porozumieniem i będą wsłuchiwać się w jego szczegóły oraz przyglądać się głosowaniom poszczególnych rządów nad sprawą porozumienia. Tutaj nie powinno być większych problemów, gdyż już sama Angela Merkel osobiście zaleca Bundestagowi, aby ten głosować ze przyjęciem obecnej struktury porozumienia, w które skład wchodzi dodatkowo fundusz mający sprywatyzować grecki majątek o wartości 50 mld euro.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto