Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

PKB Polski, PKB Eurolandu

2019-02-14

W programie makroekonomicznym na dziś mamy dość sporo odczytów, a w tym parę takich, które mogą mieć pewien wpływ na eurodolara. I tak np. o 7:30 mamy bezrobocie we Francji, zaś o 8:00 PKB Niemiec (za IV kw. 2018). O godzinie 11:00 pojawi się publikacja nt. dynamiki PKB Strefy Euro, natomiast o 14:30 napłyną dane z USA o inflacji PPI, sprzedaży detalicznej i wnioskach o zasiłek.

 

 

Jeśli chodzi o inne pary walutowe czy po prostu o inne dane w harmonogramie, to o 8:00 dowiemy się nie tylko o PKB Niemiec, ale i o PKB Rumunii, zaś o 9:00 analogiczne odczyty pojawią się na Węgrzech i na Słowacji. Do tego o 14:30, prócz danych z USA, mamy jeszcze dane z Kanady o produkcji sprzedanej i cenach nowych domów. O 22:30 poznamy też PMI dla przemysłu Nowej Zelandii.

 

Warto pamiętać, że wczoraj mizernie wypadła produkcja przemysłowa w Strefie Euro, co mogło mieć pewien wpływ na osłabienie euro i wzmocnienie waluty amerykańskiej. Aktualnie na wykresie mamy 1,1280. Oznacza to, że generalny trend boczny jeszcze trwa, ale cały czas krążymy w dolnych jego rejonach, pomijając fakt, iż w listopadzie przez chwilę było ok. 1,1225. Na GBP/EUR mamy z kolei 1,14 - 1,1405, co stanowi jakiś kompromis pomiędzy niskopoziomową konsolidacją z grudnia i początków stycznia - a szczytami na 1,16, notowanymi pod koniec tegoż stycznia.

 

 

W Polsce sprawy mają się tak

Otóż w Polsce też mamy dziś istotny odczyt makro, mianowicie dynamikę PKB za IV kw. 2018. Pojawi się on o 10:00, a prognozy to +4,8 proc. r/r oraz +0,9 proc. m/m. Jutro z kolei poznamy inflację CPI.

 

Tymczasem euro-złoty dotarł do górnych granic konsolidacji i to pojmowanej jako to, co się dzieje od lipca, bo z kolei węższa, tymczasowa konsolidacja zimowa, ograniczana z góry przez 4,3050 - 4,31, została pokonana już parę dni temu. Teraz mamy 4,3365, a wczoraj było niemal 4,34. Tak więc złoty pozostaje osłabiony. To, co się wydarzy, zależy od eurodolara i od dzisiejszego odczytu PKB.

 

Na USD/PLN mamy lekką, wstępną korektę na rzecz PLN, co jednak oznacza tylko skromne ochłonięcie po wyskoku do 3,8540, który nastąpił w nocy. Teraz widzimy ok. 3,8440-45.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych