-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-10-08
Czwartek został zdominowany przez wystąpienia przedstawicieli najważniejszych banków centralnych. Poznaliśmy dzisiaj decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych, protokół z ostatniego posiedzenia ECB, a równo o godzinie 20 zaplanowane jest wystąpienie szefa BoE Marka Carneya. Jednak najciekawsza wydaje się publikacja protokołu z posiedzenia FOMC, zwłaszcza w kontekście ostatnich słabych danych z amerykańskiego rynku pracy.
Zgodnie z rynkowym konsensusem Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych. Główna stopa wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie 0,5%. Stosunek głosów za pozostawieniem stóp bez zmian również odpowiadał rynkowym przewidywaniom i wyniósł 8 do 1. Tak jak przewidywano tylko jeden z członków Monetary Policy Commitee był za podwyżką stóp już na tym posiedzeniu. Bank Anglii jest drugim dużym bankiem centralnym, po Rezerwie Federalnej, który będzie normalizował swoją politykę pieniężną. Oczekuje się, że pierwsze podwyżki stóp nastąpią w marcu 2016 roku. Dzisiejsza decyzja lekko osłabia funta brytyjskiego, ale w dłuższym terminie brytyjska waluta ma szanse jeszcze zyskać na wartości.
Z protokołu z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego dowiedzieliśmy się, że spowolnienie na rynkach wschodzących, głównie w Chinach, może mieć wpływ na strefę euro, choć jest za wcześnie, żeby ocenić skalę tego wpływu. Peter Praet, główny ekonomista ECB, ostrzegł, że problemy Państwa Środka będą mieć wpływ na sytuację gospodarczą na świecie i nie ma na razie perspektyw na zmianę tej sytuacji. ECB jest również zaniepokojona możliwością dalszego spadku inflacji. Europejski Bank Centralny podkreśla, że ma jeszcze wiele możliwości pobudzenia gospodarki krajów strefy euro i tym samym przygotowuje rynek na poszerzenie albo wydłużenie, bądź jedno i drugie, programu skupu obligacji.
Euro zaczęło tracić po opublikowaniu protokołu, a kurs EUR/USD powrócił poniżej okrągłego poziomu 1,13. Warto pamiętać, że oddalająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych nie musi od razu oznaczać ruchu w górę na głównej parze walutowej, ze względu właśnie na zapowiedzi prowadzenia jeszcze luźniejszej polityki pieniężnej przez ECB.
Przed nami jeszcze protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Wielu członków FEDu wypowiadało się w ostatnim czasie, że jest za podniesieniem stóp procentowych jeszcze w tym roku. Publikacja raportu z posiedzenia zweryfikuje te wypowiedzi. Ponadto warto wsłuchać się w opinię przedstawicieli Systemu Rezerwy Federalnej na temat rynku pracy, zwłaszcza w kontekście bardzo słabego raportu o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Ostatni raport z rynku pracy nie przekreśla całkowicie podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, ale stawia je pod dużym znakiem zapytania, tym bardziej istotna jest kwestia, jak członkowie FOMC, którzy będą decydowali o ewentualnych podwyżkach stóp widzą rynek pracy, choć oczywiście wspomniany dane z rynku pracy pojawiły się po posiedzeniu, z którego dzisiaj poznamy protokół.
W związku z oddalającą się perspektywą podwyżek stóp procentowych zapanował dobry nastrój na rynkach akcyjnych, które od ponad tygodnia idą w górę, choć dzisiaj obserwujemy lekką korektę. Zobaczymy czy te dobre nastroje pozostaną po dzisiejszym protokole z posiedzenia FOMC, choć zdaje się, ze rynek już przesądził, że podwyżka stóp nastąpi dopiero w przyszłym roku.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto