Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Niewielkie straty na złotym

2015-08-17

Sesję europejską rozpoczynamy od wzrostów w okolicy 0,5% na głównych indeksach. WIG20 póki co znajduje się kilka setnych procenta poniżej piątkowego zamknięcia. Od delikatnych strat dzień zaczyna złoty. Kursy walut głównych par z polską walutą wyglądają następująco: USD PLN 3,7710; EUR PLN 4,1780; CHF PLN 3,8560; GBP PLN 5,90.


Szczyt sezonu wakacyjnego w Europie nie oznacza, że na rynku finansowym wieje nudą. Wręcz przeciwnie. Początek lata zdominował temat Grecji, a w zeszłym tygodniu Ludowy Bank Chin zszokował rynek nieoczekiwaną dewaluacją jena. Zmienność na rynku giełdowym nadal jest imponująca, ponieważ na inwestorzy muszą dyskontować wiele wiadomości pozytywnych i negatywnych. Na rynku walutowym ostatnio jest nieco spokojniej, chociaż również w tym przypadku nie brakuje krótkoterminowych okazji inwestycyjnych, przede wszystkim podczas publikacji danych. Tak się składa, że w tym tygodniu poznamy wiele ciekawych odczytów z gospodarek dwóch pierwszych i chyba jedynych kandydatów do podwyżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach.

Zdecydowana większość inwestorów ekscytuje się potencjalną podwyżką w Stanach Zjednoczonych i jest to naturalne ze względu na kluczową rolę dolara dla światowej gospodarki. Po chińskim zaskoczeniu wydaje się, że termin wrześniowy chwilowo jest mniej prawdopodobny niż grudzień, chociaż należy zwracać uwagę na każde dane napływające z USA. W tym tygodniu poznamy między innymi dane z rynku nieruchomości, z rynku pracy, odczyt indeksu Conference Board i przede wszystkim protokół z ostatniego posiedzenia FOMC oraz odczyt inflacji CPI. Zwłaszcza te ostatnie dane mogą okazać się niezwykle ważne, ponieważ inflacja w Stanach Zjednoczonych cały czas rozczarowuje i jest głównym czynnikiem wstrzymującym FED przed podwyżką stóp procentowych. Im lepsze dane ze Stanów, tym większe szanse na powrót tematu wrześniowej podwyżki, a to powinno mieć wymierny wpływ na dolara.

Podobną sytuację obserwujemy w Wielkiej Brytanii, która również przymierza się do podwyżki stóp procentowych. Co prawda ostatnie posiedzenie rozczarowało ponieważ tylko jeden członek BoE zagłosował za podwyżką, a mówiło się o dwóch albo trzech głosach, ale mimo wszystko jest to dobry powód aby zainteresować się funtem. W weekend jeden z członków BoE powiedział, że Wielka Brytania powinna zacząć podnosić stopy procentowe jeszcze zanim inflacja wróci do poziomu 2%, a to świadczy o tym, że Bank Anglii jest coraz bardziej skłonny zmienić swoją politykę monetarną. W tym kontekście istotne będą jutrzejsze dane o inflacji,  środowy odczyt protokołu z ostatniego posiedzenia BoE, oraz czwartkowe dane o sprzedaży detalicznej.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych