-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-11-19
Dzisiejsza sesja upłynęła na rynku walutowym pod znakiem osłabienia dolara amerykańskiego, który tracił względem wszystkich głównych walut, a także tych mniej ważnych jak polskiego złotego. Dolar traci dzisiaj w zasadzie bez żadnej większej przyczyny – główny czynnik wpływający na umocnienie amerykańskiej waluty, czyli oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w grudniu wcale nie zmalały, a wręcz przeciwnie.
Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia mierzone kontraktami na stopę procentową urosło od wczoraj z 66 do 68 procent. Należy zatem uznać, że mamy do czynienia z techniczną korektą, która raz na jakiś czas występuje nawet w najmocniejszych trendach. Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy dwa odczyty gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych – mało istotny indeks FED z Filadelfii, który urósł do poziomu 1,9 pkt. z -4,5 pkt. w poprzednim miesiącu, a także tygodniowe dane z rynku pracy. Tym razem po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się 271 tysięcy osób, czyli dokładnie tyle ile przewidywał konsensus rynkowy.
Podczas dzisiejszej sytuacji poznaliśmy jeszcze dwie ważne informacje fundamentalne dla walut. Po pierwsze nieco rozczarowały dane dla Wielkiej Brytanii. Jeszcze miesiąc temu sprzedaż detaliczna rosła w tempie przekraczającym 6% rocznie, natomiast w październiku urosła "tylko' o 3,8%. Takie spowolnienie nie jest jednak niczym niepokojącym, tym bardziej, że jest to dopiero drugi odczyt na przestrzeni ostatniego roku, który spadł poniżej 4%, a mówimy o gospodarce rozwiniętej! Dane z Wielkiej Brytanii nadal są zatem dobre, a Bank Anglii na razie nie dyskontuje tego faktu podobnie jak rynek. Drugim ważnym wydarzeniem była publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia EBC. To zdarzenie możemy jednak tylko odnotować, ponieważ żadnego zaskoczenia nie było. Z komunikatu wynika, że EBC obawia się o spowolnienie w Chinach, przecenę na rynku surowców i o negatywne perspektywy dla inflacji w Europie.
Na parkietach giełdowych panują dziś dobre nastroje, tradycyjnie z wyłączeniem WIG20. Główne indeksu europejskie zyskują w zakresie 0,4-1,3%, natomiast WIG20 traci ponad 0,7%. Na złotym sytuacja mieszana – polska waluta zyskuje minimalnie względem franka i dolara, a traci względem euro i funta. Kursy walut par z PLN wyglądają następująco: USDPLN 3,9675; EURPLN 4,2517; CHFPLN 3,9040; GBPPLN 6,0680.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto