-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-05-20
Wczoraj amerykański dolar wrócił do łask inwestorów. Tak też jest i dzisiaj. Kurs pary EUR USD zszedł już do najniższych poziomów od początku maja (1,1061). Z kolei kurs USD JPY znajduje się najwyżej od marca, osiągając okrągły poziom 121 jenów za dolara.
Cały koszyk dolara mierzony jego indeksem rośnie obecnie o +0,45%. Ostatnie dwa dni, to największy rajd USD Index od 2011 roku. Inwestorów do kupna dolara w ostatnich dniach mogą zachęcać zwiększone oczekiwania odnośnie podwyżek stóp procentowych w USA. Na długim końcu krzywej pokazującej oczekiwane 3-miesięczne rynkowe stopy procentowe za 12 miesięcy obserwujemy wzrost z 0,8445% w dniu 14 maja do obecnych 0,9160%. Również w górę pną się kontrakty dla terminów za 3, 6 i 9 miesięcy.
Tymczasem na rynku obligacji widzimy wzrost różnicy pomiędzy rentownościami amerykańskich i niemieckich 2-latek. Te pierwsze zwyżkują od końca ubiegłego tygodnia z 0,53% do 0,59% obecnie. Z kolei rentowności niemieckich papierów spadły z -0,18% do -0,21%. Ruchy te są spowodowane ostatnimi publikacjami danych z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz wypowiedziami płynącymi z EBC. Dane wczoraj pozytywnie zaskoczyły (wzrost budów nowych domów oraz pozwoleń na budowę), a wypowiedzi były negatywne dla euro, gdyż Europejski Bank Centralny zamierza zwiększyć skalę zakupów przed wakacjami, gdyż później oczekuje się spadku płynności.
Na rynku złotego poranek przynosi osłabienie naszej waluty i to w relacji zarówno do dolara, euro, funta oraz franka. Najwięcej PLN osłabia się względem USD (o -0,59%) do poziomu 3,65. Do franka złoty traci -0,41% i aktualnie kurs wynosi 3,89. Tymczasem cena funta wspina się do poziomu 5,65, EURPLN do 4,05.
Dziś poznamy dane z polskiej gospodarki, które będą dotyczyć produkcji przemysłowej (miała ona wzrosnąć w kwietniu o 6% w ujęciu rocznym) oraz wyników sprzedaży detalicznej. Rok do roku oczekuje się zwiększenia dynamiki o 1,1% (również za kwiecień). Koniec dnia to już publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku co może jeszcze wieczorem wpływać na notowania dolara oraz amerykańskiej giełdy.
Autor:
Daniel Kostecki,
Analityk Rynków Finansowych
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto