-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2016-02-10
Na rynku walutowym kontynuacja nerwowych zmian kursów i częstych zwrotów akcji. Gwóźdź sesji to umocnienie jena i zejście USD JPY na kilkunastomiesięczne minima pod 114,00. Kurs walut EUR USD spadł z okolic 1,13 pod 1,12, ale pod koniec dnia odrabia tę zniżkę.
Produkcja przemysłowa Wielkiej Brytanii w grudniu tąpnęła o 1,1 proc. m/m, dużo mocniej od oczekiwanych -0,1 proc. Spadek produkcji wytwórczej był mniej spektakularny (-0,2 proc., prog. 0,1 proc.). Dane z Wielkiej Brytanii są obecnie w cieniu spekulacji o szansach na Brexit.
Janet Yellen w swoim wystąpieniu powtórzy znane sformułowania: podwyżki stóp będą stopniowe, napięcia na rynkach jeśli okażą się stałe, mogą zaszkodzić koniunkturze a inflacja pozostanie w krótkim terminie niska. Innymi słowy: tekst sprawozdania pokrywa się z ostatnim komunikatem FOMC.
W sesji pytań i odpowiedzi Yellen mówiła, że Fed bacznie się przygląda rynkowym wydarzeniom, w tym cenom ropy oraz wycenie chińskiej waluty. Zauważyła, że inwestorzy w większym stopniu niż wcześniej boją się potencjalnej recesji. Przyznała też, że warunki finansowe są mniej sprzyjające dla wzrostu.
Zapytana o szanse na obniżkę stóp Yellen mówiła, że w najbliższej przyszłości nie będzie takiej potrzeby, zwłaszcza przy tak silnym rynku pracy. Pouczała by nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków o kondycji gospodarki. Dodała jednak też, że ścieżka stóp nie jest z góry zaplanowana i Fed będzie podejmował takie decyzje by realizować swój mandat.
Yellen w konkludującym przesłuchanie pytaniu została zagadnięta o to, czy turbulencje na rynkach zmieniły zdanie FOMC odnośnie do ścieżki stóp. Decydentka nie zaprzeczyła przyznając, że warunki finansowe uległy zacieśnieniu co może mieć konsekwencje dla wzrostu. Podkreśliła jednak, że gospodarka powinna w pierwszym kwartale otrząsnąć się ze słabości a decyzja wciąż nie została podjęta. Powiedziała, że FOMC ma jeszcze szereg danych do przeanalizowania przed marcowym posiedzeniem.
EIA podała, że zapasy ropy skurczyły się o 754 tysiące baryłek przy oczekiwanym 1,28 milionowym przyroście. Kurs WTI zawracał w okolicach 29,20 USD i nieudanie testował dzisiejsze południowe minima poniżej 27,50 USD.
Mieszana sesja dla USD. W gronie G-10 prym wiódł łamiący kolejne bariery jen. Na drugim biegunie znalazł się CAD. EUR/USD spadł z okolic 1,13 pod 1,12, ale pod koniec dnia odrabia tę zniżkę i jest przy 1,1250. EUR/PLN cofa się do 4,40.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto