-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2013-09-24
Na głównej parze walutowej wciąż utrzymuje się niska zmienność. Od rana wspólna waluta lekko zyskuje na wartości, kurs EUR/USD ponownie wzrasta powyżej 1,35. Od początku tygodnia bardzo stabilne pozostają również notowania par złotowych. Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,2250, a USD/PLN na 3,1280.
Dziś poznamy ostatnie ważne dane z Polski za sierpień – sprzedaż detaliczną i stopę bezrobocia (10:00). O tej samej godzinie opublikowany zostanie indeks klimatu gospodarczego Ifo, natomiast po południu poznamy dane ze Stanów Zjednoczonych – indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller (15:00) oraz zaufania konsumentów Conference Board (16:00). Konsensus rynkowy odnośnie indeksu Ifo zakłada wzrost zarówno składowej oczekiwań, jak i oceny bieżącej sytuacji w gospodarce. Przemawiają za tym m. in. silniejsze od oczekiwań wzrosty indeksów Sentix oraz ZEW. Jednak z drugiej strony wczorajsze, mieszane odczyty indeksów PMI hamują oczekiwania na znaczną poprawę wartości indeksu Ifo. Ostatnie pozytywne dane z Chin natomiast wpłynąć mogą na poprawę składowej oczekiwań, z kolei stosunkowo wysokie ceny ropy na pogorszenie składowej oceny obecnej sytuacji. Uważamy, że po zeszłotygodniowej decyzji Fed o nie zmniejszaniu QE3, utrzymuje się presja na kontynuację wzrostów kursu EUR/USD. Pozytywne zaskoczenie indeksem Ifo powinno stać się impulsem do umocnienia wspólnej waluty i zwyżki eurodolara.
Nasza prognoza zakłada, że sprzedaż detaliczna ukształtuje się poniżej konsensusu (2,7 proc. r/r) i wyniesie 2,3 proc. r/r. Za taką wartością, podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej, stoi niekorzystny układ kalendarza skutkujący mniejszą liczbą dni roboczych. Z drugiej strony wskaźniki koniunktury konsumenckiej publikowane przez GUS nakazują traktować ten odczyt jako jedynie chwilowe spowolnienie. Drugą publikacją będzie stopa bezrobocia, która naszym zdaniem utrzyma się na poziomie 13,1 proc. Pozostajemy przy naszej prognozie mimo pozytywnych szacunków MPiPS (13,0 proc.), ponieważ nie widzimy czynników mających zmienić szablon sezonowości (w ostatnich latach w sierpniu stopa bezrobocia rosła). Uważamy, że na wartość polskiej waluty, dziś większy wpływ będzie miała publikacja indeksu Ifo. Wraz ze wzrostami eurodolara, zakładamy umocnienie polskiej waluty.
Autor:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto