-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2014-10-14
Dolar stara się odrabiać dziś nieco z wczorajszych strat. Kurs EUR/USD ponownie schodzi poniżej poziomu 1,27. Amerykańska waluta umacnia się dziś w stosunku do wszystkich pozostałych z grona G-10. Kurs dolara w stosunku do złotówki jest w ostatnich dniach dość zmienny, jednak cały czas oscyluje wokół poziomu 3,30, natomiast kurs euro zbliża się do 4,20.
Na uwagę zasługuje siła dolara australijskiego, który był wczoraj drugą najsilniejszą walutą w grupie G-10, a dziś jako jedyny z tego grona traci wobec swojego amerykańskiego odpowiednika mniej niż 0,1 proc. Jest to pokłosie wczorajszej obniżki stopy repo przez Ludowy Bank Chin, która może sygnalizować zbliżające się luzowanie warunków monetarnych w Państwie Środka. O godz. 10:30 opublikowana zostanie inflacja z Wielkiej Brytanii za wrzesień. Konsensus zakłada jej spadek z 1,5 proc. r/r do 1,4 proc. Oznaczałoby to najniższy poziom od 5 lat. Wydaje się to bardzo prawdopodobne, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo niskie ceny ropy naftowej. Surowiec ten stara się obecnie uformować dno w swoich notowaniach, jednak należy pamiętać, że od szczytu w czerwcu zniżki wynoszą już blisko 20 proc. W samym październiku kurs ropy WTI spadł o niemal 10 proc. Wczorajszy wieczór przyniósł silną przecenę na amerykańskich rynkach akcji. S&P 500 zakończył dzień na ponad 1,5 proc. minusie, a całość tych spadków miała miejsce między 20:00 a 22:00. Indeks znalazł się na najniższym poziomie od maja tego roku.
O 11:00 poznamy dwie istotne publikacje ze strefy euro: październikowy indeks ZEW dla Niemiec oraz produkcje przemysłową z Eurolandu za sierpień. Wydaje się, że oba te odczyty mogą nie wypaść zbyt obiecująco. Konsensus zakłada spadek nastrojów niemieckich analityków z 6,9 pkt. do 0,0 pkt., czyli granicznej wartości rozdzielającej oczekiwania co do rozwoju i kurczenia się gospodarki. Warto także zauważyć, że indeks ZEW w tym roku tylko spada. Produkcja przemysłowa ma natomiast według oczekiwań spaść odpowiednio o 0,9 proc. r/r i 1,6 proc. m/m. Opublikowana przed tygodniem produkcja przemysłowa z Niemiec odnotowała bardzo wyraźne spadki zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym, co może przełożyć się na jeszcze słabsze od zakładanych odczyty z całej strefy euro.
Autor:
Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto