-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2014-09-26
Mijający tydzień był kolejnym bardzo dobrym okresem dla dolara. Amerykańska waluta umocniła się względem wszystkich pozostałych walut z grona G-10. Trwający miesiąc jest bardzo dobrym czasem dla USD. Wszystkie waluty jak do tej pory we wrześniu straciły do dolara ponad 2 proc. Szczególnie ucierpiały waluty Antypodów, które zostały względem niego przecenione o aż 6 proc.
Ostatnie publikacje makroekonomiczne co prawda przyniosły korektę indeksu Citigroup Economic Surprise obliczanego dla dolara amerykańskiego, jednak nie znalazło to jednak odzwierciedlenia w notowaniach indeksu dolarowego. Kurs dolara wczoraj wspinał się na coraz to nowe maksima. Obecnie znajduje się na najwyższym poziomie od ponad czterech lat. Dziś poznaliśmy kolejne bardzo dobre dane z gospodarki amerykańskiej, które potwierdziły siłę dolara z ostatnich dni i tygodni. Druga rewizja wskazała, że wzrost gospodarczy w USA wyniósł w II kwartale 4,6 proc. w ujęciu kwartalnym. Konsensus kształtował się na poziomie 4,6 proc. k/k natomiast wartość wskazana w pierwszej rewizji wynosiła 4,2 proc. k/k.
W tym tygodniu najsilniej przecenione zostały waluty surowcowe z dolarem nowozelandzkim na czele. Stracił on ponad 3 proc. w zaledwie pięć dni. Przyczyn dużych strat kiwi jest co najmniej kilka. Najwięcej emocji w tym tygodniu wzbudziły słowa gubernatora Banku Rezerwy Nowej Zelandii o przewartościowaniu Nowozelandczyka. W związku z tym nie można wykluczyć, że wznowienie cyklu podwyżek stóp procentowych w Nowej Zelandii oddala się w czasie. Nie bez znaczenia są także ciągle obniżające się ceny nabiału, którego Nowa Zelandia jest eksporterem.
Indeks PMI dla przemysłu Eurolandu zrównał się z medianą prognoz (50,5), ale to wciąż spadek względem sierpnia (50,7). Na ogólnym wyniku najmocniej zaciążył PMI dla Niemiec (spadek do 50,3 z 51,4). W sektorze usługowym strefy euro ekspansja zwolniła do 52,8 z 53,1 (prog. 53). Należy jednak pamiętać, że są to nadal odczyty przekraczające granicę 50 pkt., czyli poziom oddzielający rozwój od kurczenia się sektora. W związku z tym wydaje się, że widmo recesji w strefie euro nieco się oddala.
Słabe nastroje potwierdził indeks Ifo za wrzesień, który mierzy nastroje wśród 7 tys. niemieckich przedsiębiorstw z sektorów przemysłu, handlu i budownictwa. Spadł on silniej od prognoz, potwierdzając słaby odczyt indeksu PMI. Wskaźnik klimatu w biznesie obniżył się do 104,7 pkt. z 106,3 pkt. w sierpniu. Oczekiwano odczytu na poziomie 105,8 pkt. Ocena perspektyw po raz pierwszy od grudnia 2013 r. znalazła się poniżej 100 pkt. – wskaźnik wyniósł 99,3 pkt. Szczególnie niepokoić może ocena przyszłej sytuacji, która stawia pod presją wzrost gospodarczy w Niemczech w 2015 roku, a co za tym idzie poddaje pod wątpliwość słuszność prognoz Europejskiego Banku Centralnego wynoszących 1,6 proc.
Rosnące wskaźniki koniunktury konsumenckiej znów nie przełożyły się na dane twarde. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,7 proc. r/r i spadła o 1,1 proc. w ujęciu miesięcznym. W kierunku niższej wartości sprzedaży oddziaływał spadek produkcji pojazdów, który wyniósł ponad 5 proc. r/r, co przekroczyło nasz szacunek na podstawie danych o rejestracji samochodów w Polsce w sierpniu. Drugą kategorią wpływającą ujemnie na całkowity wynik były paliwa, które charakteryzują się niską elastycznością cenową, co oznacza, że spadek cen nie jest kompensowany przez wzrost popytu i w cenach bieżących sprzedaż paliw maleje. W stronę wzrostu oddziaływały: odzież i obuwie (wzrost o prawie 20 proc. r/r) oraz zakupy mebli, RTV i AGD (ponad 6-proc. wzrost). Słaby odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej niemal przesądził decyzje RPP o obniżce stóp na najbliższym posiedzeniu.
Autor:
Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto