-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-10-13
O godzinie 10:30 poznamy bardzo istotne dane z Wielkiej Brytanii – odczyt inflacji CPI. Wielka Brytania, podobnie jak większość krajów rozwiniętych na świecie zmaga się z problemem dezinflacji i jest to jeden z głównych czynników wstrzymujących Bank Anglii przed podwyżką stóp procentowych.
Funt mimo wszystko pozostaje jedną z najmocniejszych walut na rynku, ale dopiero dobre dane mogłyby pomóc brytyjskiej walucie w powrocie do wzrostów z początku roku. Pół godziny po odczycie danych z Wielkiej Brytanii poznamy odczyt niemieckiego indeksu ZEW. W nocy polskiego czasu poznaliśmy dane o handlu zagranicznym Państwa Środka. Kolejne odczyty i kolejne rozczarowanie świadczące o wyraźnym spowolnieniu gospodarki Chin. Dane o imporcie były jeszcze gorsze niż oczekiwał rynek, zaś eksport spadał we wrześniu nieco mniej niż oczekiwano. Podczas dzisiejszej sesji nie poznamy istotnych danych ze Stanów Zjednoczonych, dlatego rynek powinien koncentrować się na publikacjach europejskich, oraz wystąpieniach członków FED.
Eksport Chin spadł we wrześniu o 3,7% rok do roku przy oczekiwanym spadku o 6,3%. Jeszcze gorzej wygląda import, który spadał aż o 20,4% (oczekiwano -15%). Tylko w przeciągu roku Chińczycy zrezygnowali z nabycia jednej piątej towarów, które importowali rok wcześniej. Częściowo import może być zastępowany rodzimą produkcją, ale mimo wszystko dane są bardzo niepokojące. Złe dane nie zostały jednak panicznie przyjęte przez rynek. Shanghai Composite znajduje się kilka setnych procenta nad kreską, natomiast indeks Hang Seng spada o 0,75%. Na rynku cały czas mówi się o możliwości wprowadzenia nowych środków mających na celu pobudzić gospodarkę Chin. Ostatnio pojawiły się nawet plotki o potencjalnym wprowadzeniu chińskiego programu QE, choć na razie nie jest to żadna informacja z oficjalnych źródeł.
Po południu warto jeszcze zwrócić uwagę na wystąpienia Jamesa Bullarda i Williama Dudleya z FED. Ostatnio z Rezerwy Federalnej napływają dosyć sprzeczne komunikaty, tak jak wczoraj, kiedy dwóch członków FOMC sugerowało zupełnie co innego. W FED istnieje podział na zwolenników podwyżki stóp procentowych już w tym roku, oraz na tych, którzy wolą jeszcze poczekać. Na razie przewagę mają ci pierwsi.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto