-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2016-02-25
Mogło się dziś rano wydawać, że to poziom 1,10 będzie uważany przez rynek za istotny – i że w związku z tym jego test poskutkuje korektą na rzecz euro. W istocie jednak gracze uznali, że warto zejść niżej, nawet w okolice 1,0960 (które zresztą również można było postrzegać jako wsparcie). Dopiero po osiągnięciu tych dołków wykres wrócił na północ, ale były to finalnie poziomy tylko trochę wyższe od porannych.
Konkretnie: dzisiejsze dołki to ok. 1,0960, a maksima widzimy przy 1,1045. Aktualnie notowane są poziomy rzędu 1,1015-20. Zasadniczo jednak nie wyklucza to dalszych spadków eurodolara, co byłoby uprawnione głównie wizją luzowania polityki monetarnej przez EBC w marcu.
Jeffery Lacker z Fed powiedział dziś, że silny rynek pracy USA może usprawiedliwiać kilkukrotne podwyżki stóp w tym roku – co jest oczywiście wypowiedzią jastrzębią. Lacker stwierdził, że tegoroczne założenia FOMC co do liczby i skali podwyżek są logiczne. Z drugiej strony, Robert Kaplan z Fed wypadł gołębio, mówiąc o wstrzemięźliwości w kwestii stóp.
Widać zatem, że w Fed przebijają się różne głosy – w ostatnich dniach mieliśmy też np. jastrzębią wypowiedź Esther George. Co się tyczy danych makro, to dynamika liczby wniosków o kredyt hipoteczny wypadła słabo (-4,3 proc. w tygodniu, poprzednio +8,2 proc.), ale najbardziej zawiódł PMI dla usług za luty. Było to 49,8 pkt, a prognozowano wzrost z 53,2 pkt do 53,4 pkt. Zawiodła też sprzedaż nowych domów za styczeń. I to właśnie po tych publikacjach (15:45 i 16:00) EUR/USD poszedł wyraźnie w górę. Prawdopodobnie jednak – tylko korekcyjnie.
Nie było dziś danych z Polski. Wykres USD/PLN wahał się w zakresie 3,9640 – 3,9870. Wzrost głównej pary w godzinach popołudniowych umocnił nieco złotego – i być może to są okazje zakupowe, a na pewno będziemy mogli o takich mówić, jeśli para ruszy się o 1 – 2 grosze w dół. Generalnie bowiem perspektywa chyba wciąż pozostaje pro-dolarowa na najbliższe dni. Ale uwaga: krótko przed 10 marca, przed posiedzeniem EBC, sytuacja może być bardzo zmienna i niepewna, jako że gracze będą chcieli, niczym szachiści, przewidywać kilka ruchów naprzód.
Zakres wahań na EUR/PLN to 4,3620 – 4,3880. Pod koniec dnia jesteśmy z grubsza w połowie tego obszaru. Złoty ma w relacji do euro na pewno lepsze perspektywy w najbliższym czasie niż w stosunku do USD.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto