Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dzień przed ważnym dniem

2016-09-01

Znamy już indeks PMI dla przemysłu Australii za sierpień (spadł z 56,4 pkt do 46,9 pkt), a także analogiczny odczyt dla Japonii (prognoza zakładała 49,6 pkt, było 49,5 pkt, czyli nieznacznie słabiej).

 

 

W Chinach przemysłowy PMI wzrósł (według China Federation of Logistics and Purchasing oraz National Bureau of Statistics) z 49,9 pkt do 50,4 pkt (zakładano utrzymanie wcześniejszego poziomu). W ujęciu Markit spadł natomiast z 50,6 pkt do 50 pkt (prognozowano 50,2 pkt).

 

Naturalnie te akurat odczyty nie były kluczowe dla eurodolara. Ważniejsze będą finalne PMI dla przemysłu Francji, Niemiec i Strefy Euro, a przede wszystkim PMI i ISM dla sektora przemysłowego w Stanach. Te dwie ostatnie wartości pojawią się o 15:45 i 16:00 (odpowiednio). Do tego mamy (o 13:30) raport Challengera na temat planowanej liczby zwolnień. O 18:25 powinna natomiast publicznie wypowiedzieć się Loretta Mester z Rezerwy Federalnej.

 

Eurodolar jest obecnie przy 1,1150-60. To znaczy, że generalnie nadal dolar jest mocny, nawet jeśli jesteśmy wyraźnie powyżej wczorajszych minimów (te bowiem lokować można było mniej więcej przy 1,1125). Rynek czeka na jutrzejsze payrollsy, które pojawią się o 14:30. Będziemy mogli poznać oficjalne dane na temat zmiany zatrudnienia poza rolnictwem, na temat stopy bezrobocia – oraz te o płacy godzinowej.

 

Na GBP/USD notujemy obecnie 1,3148, na GBP/EUR 1,1785. W tym kontekście można wspomnieć o publikacji, która pojawi się o 10:30 – a będzie to finalny PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii.

 

 

Kwestie krajowe

O godzinie 9:00 poznamy PMI dla polskiego sektora przemysłowego. Zakłada się wzrost z 50,3 pkt do 50,9 pkt. W dłuższym terminie czekamy na 9 września, kiedy przekonamy się, czy agencja Moody's obniży nam rating. A jak ma się dziś rano złoty?

 

Na EUR/PLN notujemy 4,3620 – zatem nasza waluta jest słaba, podobnie jak na USD/PLN (3,91). Minima z sierpnia, przypomnijmy, wypadły odpowiednio poniżej 4,26 i 3,77. Od tego czasu, w ciągu raptem kilkunastu dni, polska waluta została mocno przeceniona przez czynniki fundamentalne, ale i techniczne czy też spekulacyjne (jak zwykła realizacja zysków). Wykres GBP/PLN przebył drogę z okolic 4,90 (połowa sierpnia) do 5,13.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych