Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Osłabienie dolara amerykańskiego

2015-03-16

Kolejna publikacja ze Stanów Zjednoczonych i kolejne rozczarowanie – tym razem zawiodły dane o produkcji przemysłowej. W lutym produkcja urosła o 0,1% w skali miesięcznej wobec oczekiwanych 0,2%. Nieco gorszy od oczekiwań był także odczyt indeksu nieruchomości NAHB (53 pkt. wobec oczekiwanych 56 pkt.). Seria rozczarowujących odczytów nie została zatem przerwana, a fakt ten jest bardzo istotny w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami posiedzenia FOMC.

 

Być może jest to zaskakujące, ale w ostatnim okresie gospodarka USA stała się najbardziej rozczarowującą gospodarką świata według indeksu niespodzianek Citi. Biorąc pod uwagę tylko ten fakt, zbliżająca się podwyżka stóp procentowych może być zaskakująca, ale z drugiej strony oczekiwania względem danych ze Stanów Zjednoczonych są wysokie. Seria słabych odczytów zmniejsza oczekiwania inwestorów na usunięcie słowa "patient" z komunikatu FOMC, choć prawdopodobnie taka komunikacja i tak zostanie zmieniona już na najbliższym posiedzeniu. Dlatego wydaje się, że ruchy osłabiające dolara będą raczej krótkotrwałe, jak to miało miejsce w przeciągu ostatnich sesji.

 

Osłabienie amerykańskiej waluty

Poniedziałkowa sesja przynosi osłabienie amerykańskiej waluty, ale indeks dolara nadal utrzymuje się powyżej poziomu 100. Jutro poznamy jeszcze dane z rynku nieruchomości USA i będzie to ostatnia publikacja przed środową decyzją FOMC. Co warte podkreślenia, oprócz samej decyzji w sprawie stóp procentowych, poznamy jeszcze nowe projekcje makroekonomiczne i dodatkowo wysłuchamy konferencji Janet Yellen. Obecne posiedzenie będzie zatem najlepszą okazją do zakomunikowania istotnych zmian w polityce FED.

 

Bardzo dobre nastroje panują od samego rana na rynku giełdowym. Niemiecki DAX ostatecznie pokonuje równy poziom 12 000 pkt. Z technicznego punktu widzenia indeks ten już od dawna nie ma żadnych oporów, dlatego takie miejsca wyznaczają kolejne równe poziomy. Po godzinie 16:00 DAX zyskiwał niemal 1,8%, natomiast zdecydowana większość pozostałych indeksów zachodnioeuropejskich rosła o 0,7%. Solidne plusy w okolicy 1% obserwujemy także w pierwszych godzinach handlu na Wall Street. GPW wypada na tle rynków rozwiniętych nieco gorzej, ale indeks WIG20 i tak zyskuje obecnie około 0,55%.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych