-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-10-08
Sesja dzisiaj została zdominowana przez banki centralne. Najpierw poznaliśmy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych i zgodnie z oczekiwaniami główna stopa procentowa została pozostawiona na niezmienionym poziomie. Drugim ważnym wydarzeniem była publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Kluczowym fragmentem komunikatu jest obawa wielu członków EBC o dalszy spadek inflacji.
Wdrożony program luzowania ilościowego ma zostać doprowadzony do końca planowanego wcześniej terminu i być może dłużej jeśli to będzie konieczne. Oprócz tego EBC chce skupić nieco więcej papierów wartościowych przed grudniem ze względu na ograniczoną płynność w sezonie świątecznym. Mowy o rozszerzeniu obecnego programu oczywiście na razie nie było, ale taki temat przewija się na rynku od kilku tygodni, więc prędzej czy później może pojawić się także na spotkaniu przedstawicieli EBC. Przypomnijmy, że na rynku mówiło się o wprowadzeniu QE w Europie na wiele miesięcy przed styczniową decyzją EBC. Kto wie czy historia się nie powtórzy, chociaż do takiego scenariusza potrzebne będzie wyraźne spowolnienie gospodarcze.
Na zakończenie dnia pozostaje nam czekać na protokół z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku FED, który poznamy o godzinie 20:00. Kluczowe kwestie, które mogą zostać poruszone w protokole to między innymi globalne spowolnienie gospodarcze i krach giełdowy w Chinach; mocny dolar; słabnące dane z rynku pracy USA; oraz dość niekorzystne dane gospodarcze w III kwartale, co może oznaczać hamowanie gospodarki USA. Wystąpienie Janet Yellen po ostatnim posiedzeniu zostało odebrane jako gołębie, ale w ostatnich miesiącach kilkukrotnie zdarzała się sytuacja, w której po gołębim posiedzeniu FED minutes z posiedzenia były okazją do odrabiania strat przez dolara. Póki co dolar nieznacznie umacnia się podczas dzisiejszej sesji, a cena dolara rośnie do poziomu 3,7650.
Na europejskich parkietach panuje dziś umiarkowany optymizm, a indeksy krajów zachodnioeuropejskich znajdują się kilkadziesiąt setnych procenta powyżej wczorajszego zamknięcia. Cieszyć może także postawa WIG20, który obecnie zyskuje niemal 1%. Jest to zasługa przede wszystkim ostatnich godzin handlu. Gorzej rozpoczęła się natomiast sesja na Wall Street, gdzie wszystkie główne indeksy zaczynają dzień na lekkich minusach.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto