Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Czy Mario Draghi poprawi nastroje na giełdach?

2016-01-21

Europejski Bank Centralny z prezesem Mario Draghim na czele będzie skupiał uwagę inwestorów w trakcie dzisiejszych notowań. Pierwsze tygodnie handlu w nowym roku są jednymi z najgorszych od wielu lat dla europejskich inwestorów, a wiele indeksów z państw strefy euro spadło już poniżej sierpniowych dołków, które zostały wyznaczone po niespodziewanej dewaluacji juana przez chińskie władze.

 

 

Tym razem również gospodarka Państwa Środka i pogłębiające się w niej spowolnienie to jeden z głównych czynników wpływających na przecenę obserwowaną na giełdach nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Czy nastroje europejskich inwestorów giełdowych mogą zostać już dzisiaj poprawione przez kolejne luzowanie polityki pieniężnej przez EBC? Sytuacja gospodarcza w strefie euro z miesiąca na miesiąc powoli staje się coraz lepsza. Poprawa, potwierdzona ostatnimi wynikami indeksów PMI, jest widoczna w sektorze przemysłowym, jak i również na rynku pracy, na którym stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 2011 roku. Akcja kredytowa rośnie zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i wśród gospodarstw domowych, których nastroje są coraz lepsze. Wciąż głównym problemem pozostaje poziom inflacji, który daleki jest od celu inflacyjnego wyznaczonego przez EBC. Oczekiwania inflacyjne również spadają i znalazły się na najniższym poziomie od momentu wprowadzenia programu luzowania ilościowego w strefie euro. Z drugiej strony ciężko oczekiwać wzrostu cen w otoczeniu spadających cen ropy naftowej, która spadła poniżej 30 dolarów za baryłkę.

 

Zatem po dzisiejszej decyzji – która zostanie opublikowana o godzinie 13:45 - ciężko spodziewać się zdecydowanych działań ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Prognozy rynkowe nie zakładają żadnych zmian w poziomie stóp procentowych, podobnie program luzowania ilościowego ma pozostać w niezmienionej postaci. Jednak o 14:30 rozpoczyna się konferencja prasowa z udziałem prezesa Mario Draghiego, która może wnieść nowe wskazówki dotyczące przyszłej polityki pieniężnej w strefie euro oraz tego, jak Europejski Bank Centralny ocenia obecne perspektywy makroekonomiczne. Na rynku walutowym handel rozpoczyna się od niskiej zmienności, jako że inwestorzy czekają na decyzję Europejskiego Banku Centralnego oraz późniejszą konferencje. Para EURUSD rośnie o około 0,1% i obecnie ponownie znajduje się powyżej poziomu 1,09. Podobna skala zmian notowań jest zauważalna w przypadku pozostałych walut zaliczanych do głównego koszyka. Pod znakiem niskiej zmienności rozpoczyna się także handel na giełdach w Europie. Niemiecki DAX traci 0,02%, brytyjski FTSE100 spada już o ponad 0,2%, a francuski CAC40 zyskuje 0,1%. Na tle głównych indeksów giełdowych w Europie pozytywnie wyróżnia się nasz rodzimy WIG20, który w pierwszej godzinie notowań rośnie już o ponad 1,2%. Do motorów napędowych wzrostów należą spółki z sektora bankowego – PKO BP oraz Pekao – które w ostatnich dniach najmocniej ciążyły nad notowaniami indeksu WIG20. Polski złoty rozpoczyna dzień od próby korekty wczorajszej przeceny w stosunku do dolara amerykańskiego, euro oraz franka szwajcarskiego, jednak skala aprecjacji naszej waluty jest ograniczona. Dolar traci 0,12%, euro około 0,06%, a frank spada o 0,1%. W kontekście naszej gospodarki poznamy dzisiaj wyniki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inflacji PPI, które zostaną opublikowane o godzinie 14:00.

 

 

 

Autor:

Robert Pietrzak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych