-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
PKO Bank Polski to bank uniwersalny z siedzibą w Warszawie. Powstał 7 lutego 1919 roku przez Józefa Piłsudskiego pod nazwą Pocztowa Kasa Oszczędności. Pierwsze oddziały banku powstały w Krakowie, Lwowie, Łodzi oraz Poznaniu i Katowicach. Obecnie jest największym bankiem uniwersalnym w Polsce, budzącym zaufanie, cieszącym się ogromną popularnością w każdej grupie wiekowej i społecznej. Od 2004 roku jest notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych spółką akcyjną. Bank obsługuje zarówno firmy jak i klientów indywidualnych, szacuje się iż bank prowadzi 6 milionów rachunków bankowych.
Kadra banku to ponad 25 000 pracowników, pracujących w ponad 1200 oddziałach i około 1200 agencjach PKO. Mimo iż Skarb Państwa nie posiada pakietu większościowego akcji, bowiem kontroluje zaledwie 31,39% to jest największym akcjonariuszem spółki. Wśród pozostałych są także ING Otwarty Fundusz Emerytalny oraz AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny. Prócz nich akcje PKO BP posiadają inwestorzy indywidualni oraz instytucjonalni mający w sumie 56,72% akcji. Założeniem banku u jego powstania było wdrożenie polskiego złotego, który miał zastąpić markę polską.
W 1920 roku bank otrzymał osobowość prawną, w czasie II wojny światowej jego działalność była w rękach niemieckich. Na przełomie lat 1949/1950 zmieniona została nazwa banku na Powszechna Kasa Oszczędności. W latach 70tych bank uruchomił popularne ROR dla osób fizycznych, do 1987 roku PKO działał w strukturach NBP zachowując własną tożsamość. W 1987 został wyodrębnionym bankiem zmieniając nazwę na PKO Bank Państwowy. Od 12.04.2000 roku jest spółką Skarbu Państwa, przez co zmianie uległa też nazwa na PKO Bank Polski Spółka Akcyjna.
PKO Bank Polski jest bankiem który jest objętym systemem gwarantowania depozytów przez BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Jest to instytucja powołana w 1994 r., zarządzająca systemem gwarantowania depozytów w Polsce.
Celem systemu gwarantowania klientom środki pieniężne zgromadzonych na ich rachunkach bankowych jest zapewnienie im wypłaty środków zgromadzonych na tych rachunkach, w przypadku upadłości banku i utraty płynności banku. BFG umożliwia klientom zwrot środków do wysokości równowartości w złotych 100 000 euro. Pieniądze klientów PKO Bank Polski zgromadzone w banku objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w 100% do tej kwoty.
Ochronie podlegają depozyty imienne środki pieniężne walutowe i złotowe osób fizycznych i osób prawnych. Zasady obliczania kwoty gwarantowanej obejmują wszystkie środki zgromadzone w banku przez jedną osobę fizyczną lub prawną, niezależnie od tego ile ma rachunków bankowych. Czyli wszelkie depozyty takie jak: lokaty terminowe, bieżący rachunek bankowy, rachunek bankowy oszczędnościowo-rozliczeniowych) są sumowane i traktowane jako jeden depozyt. Wówczas suma gwarantowana jest wypłacona w złotówkach. Jeśli środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych nominowane są w walucie obcej, wypłata środków gwarantowanych następuje w złotych. Waluta jest przeliczana według kursu z dnia upadłości banku. Kursy bankowe wszystkich polskich banków znajdują się w powyższym linku.
W bankach również można wymieniać walutę dla klientów indywidualnych i biznesowych ale po kursie bankowym, który jest dostępny w tym linku: kursy walut w PKO BP.
W PKO BP można wymieniać między innymi dolar amerykański, dolar australijski, dolar kanadyjski CAD, frank szwajcarski CHF, yuan chiński CNY, Korona czeska CZK, korona duńska DKK, funt brytyjski, euro.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto