Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

American Dream o cłach i silnym przemyśle

2018-03-06

Kto wie – być może gdyby nie cała ta historia z cłami w USA, to eurodolar potwierdziłby swój 10-letni trend spadkowy, a wykres odbiłby się od linii i poszedł bardziej na południe. W zasadzie to właśnie się działo w ubiegłym tygodniu, gdy notowania od góry przeszły przez 1,22.

 

 

Ale Trump wiele zmienił i nie ustaje w swoich zabiegach. Prezydent USA twierdzi teraz, że należy ostro renegocjować układ NAFTA, bo Meksyk i Kanada są w jego ramach uprzywilejowane. Grozi też cłami na samochody z UE, gdy tymczasem prezydent Macron we Francji ogłasza, że Unia powinna proporcjonalnie i szybko odpowiedzieć na amerykańskie cła.

 

W tle mamy Rezerwę Federalną, która obniża systematycznie bilans, ale równocześnie z tym rośnie rentowność obligacji USA, wahająca się ostatnio w rejonie 2,8 – 2,9 proc. (w lutym były jeszcze wyższe poziomy). Dla przykładu, jeszcze jesienią było ok. 2,3 – 2,5 proc.

 

PMI dla usług w USA wyniósł 55,3 pkt zgodnie z prognozą, w Eurolandzie wynik to 56,2 pkt, oczekiwano 56,7 pkt. Sentix – miernik nastrojów konsumentów w Strefie – rozczarował, czekano na 31,3 pkt, były 24 pkt. Sprzedaż detaliczna w Eurolandzie zawiodła, miało być +0,7 proc. m/m, zanotowano -0,1 proc. (za styczeń). ISM dla usług w USA był minimalnie ponad prognozą, PMI się w nią wpisał.

 

Eurodolar jest na 1,2325-35. Chwilami był nieco wyżej, ale na razie aprecjacja euro trochę przystopowała, zresztą dane z regionu nie były rewelacyjne. Dwojako można patrzeć na wyniki wyborów włoskich: Ruch 5 Gwiazd uzyskał co prawda najlepszy wynik, ale w parlamencie więcej głosów będzie mieć koalicja Berlusconiego. Dla tzw. rynków finansowych to pewnie lepiej, bo daje jakieś poczucie normalizacji – w opozycji do niekowencjonalnego Ruchu 5 Gwiazd. Przy założeniu, że jego niekonwencjonalność nie jest tylko hasłem, które w zaciszu gabinetów zmieni się  jakąś stateczną kompromisowość.

 

Theresa May, premier GB, mówiła wczoraj o tym, że Zjednoczone Królestwo wycofa się z UE w marcu 2019 roku. Twierdzi, że rozpatrywane są różne scenariusze, ale nie ma już czasu na spory o zasadność kierunku wyjścia. Para GBP/USD, która jeszcze w minionym tygodniu była chwilami przy dołkach rzędu 1,3720, dziś w maksimach notowała 1,3875. Na funt-euro było 1,1254, teraz to ok. 1,1230. Euro i dolar straciły zatem dziś do funta.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych