-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
-
Kursy
2015-12-03
Będzie to ryzykowny dzień i zapewne ciekawy. Zasadniczy kierunek przewidywanych zmian na eurodolarze powinien trochę umocnić złotego do euro (wsparcia 4,26 czy 4,2350 mogłyby zostać osiągnięte), ale raczej osłabić do dolara, z uwagi na niższy poziom głównej pary. Tymczasem na USD/PLN mamy 4,0360 (to i tak nieźle, bo wczoraj po raporcie ADP wykres zbliżał się do 4,05).
Na EUR/PLN warto zauważyć, że przedwczorajsze szczyty to ok. 4,2845, wczorajsze były niższe, a dzisiaj świeca przynajmniej zaczyna się jeszcze niżej. Czyżby oznaka, że wykres powoli zawraca? Niewykluczone, a może w tym pomóc Mario Draghi. Może, choć nie musi – ryzyko zawsze istnieje i nie zdziwią nas szerokie ruchy pomiędzy 14:00 a 15:00.
O 13:45 Europejski Bank Centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych, zaś o 14:30 pokazane zostaną najnowsze projekcje ekonomiczne tej instytucji. Wtedy też jej szef – Mario Draghi – podczas konferencji prasowej opowie nam, jakie są efekty przeglądu dotychczasowej polityki monetarnej, a ściślej – luzowania ilościowego. Tak więc dziś powinno się okazać, czy Draghi ograniczy się tylko do wydłużenia QE do marca 2017 (o ile to zrobi), czy też ruchy będą głębsze, silniejsze. Na rynku plotkowano o rozmaitych narzędziach, takich jak obniżka stopy depozytowej, podwójna stopa depozytowa, skup obligacji municypalnych, skup złych długów bankowych itd.
Generalnie wydaje się, że Draghi powinien osłabić euro, jest to zresztą zapewne jego celem. Jeśli jednak wytoczone działa nie będą dostatecznie potężne, to reakcja może być słaba czy nawet lekko kontrująca, np. w kierunku 1,0630 albo 1,0680. To byłaby oznaka rozczarowania. Bardziej prawdopodobny jest jednak ruch na południe, być może poniżej 1,0550. Poza tym w programie indeksy PMI dla usług. O 9:15 poznamy wynik hiszpański, o 9:45 włoski, pięć minut później francuski. O 9:55 okaże się, czy w Niemczech doszło do zwyżki z 54,5 pkt do 55,6 pkt, a o 10:00 zaprezentowany będzie wynik Strefy Euro (prognoza to 54,6 pkt, poprzednio 54,1 pkt). O 15:45 usługowy PMI pojawi się w USA, o 16:00 poznamy tam ISM dla tego samego sektora, ale też zrewidowane dane o zamówieniach. Poza tym w programie m.in. tygodniowa liczba wniosków o zasiłek w USA (o 14:30), a także popołudniowe przemowy L. Mester, J. Yellen i S. Fischera z Fed.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto