Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

notowania online - kurs USD

USD/PLN -0,0515 (-1,26%)
kupno
4,0676
sprzedaż
4,0936
24htydzieńmiesiąc3 miesiące6 miesięcy1 rok5 latod 2000 r.

Dolar amerykański (USD, United States dollar) jest oficjalną walutą w Stanach Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius.

Dolar jako waluta

Banknoty i monety dolara

banknot dolar i bilonPowszechnie stosuje się symbol $. Jeden dolar to 100 centów. Emitowane banknoty dolara mają nominały: 1, 2, 5, 10 oraz 20,50 i 100 dolarów. Poza powszechnym obiegiem wyemitowano banknoty o nominale 500, 1000, 5000 oraz 10000 i 100 000. Banknoty dolarowe przedstawiają wizerunki prezydentów USA. Monety noszą nominały 1, 2, 5 oraz 25 i 50 centów. Wyemitowano również monetę 1 dolara, jednakże jest bardzo rzadko spotykana. Wartość dolara opierała się początkowo na parytecie złota, historycznie w roku 1900 było to 20, 67 dolata za jedną uncję złota. Z czasem wartość ta wzrastała do 42 dolarów w roku 1972. W 1973 roku dolar USD stał się walutą płynną. Materiał na jakim jest drukowany dolar składa się głównie z bawełny i lnu, uchodzi za niezwykle trwały (średni obrót banknotem szacuje się na 5 lat) oraz dobrze zabezpieczony przed podrobieniem (wplecione czerwone i niebieskie nitki).

 

Strefa dolara

Dolar amerykański (USD) to waluta obowiązująca w Stanach Zjednoczonych Ameryki, określana jest skrótem USD (United States Dollar). Prócz USA dolar amerykański jest obowiązującą walutą również w Portoryko, Mikronezji oraz w obszarze Marianów Północnych, na terenie Palau i Wysp Marshalla, Panamy i od 2000 roku Ekwadoru, a od 2001 także w Salwadorze, Timorze Wschodnim. Od 2009 roku dolar jest także walutą Zimbabwe, a od 2011 roku także Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Wartość dolara jest wyznacznikiem wartości w wielu krajach świata, mnóstwo transakcji międzynarodowych odbywa się w dolarach amerykańskich lub po przeliczeniu na dolary. Dolar zajmuje zaszczytne miejsca na rynkach walutowych, giełdzie światowej.

 

Nazwa i historia dolara

znak dolaraNazewnictwo dolar wywodzi się od talara, czyli srebrnej monety. Kongres Kontynentalny w 1785 roku zatwierdził nazewnictwo waluty przyjmując iż jest nią dolar, zaś od 1792 roku dolar zaczął obowiązywać jako waluta narodowa. Symbol dolara „$” zaproponowany został po raz pierwszy przez Oliviera Pollock'a już w 1788r. Jednak dopiero w 1862 roku pojawił się w formie papierowej. Swoją pozycję silnej waluty zyskał dopiero po II wojnie światowej, kiedy stał się walutą międzynarodową.

 

 

Emisja i obieg dolara

Emisją dolara zajmuje się mennica United States Mint zaś piecze nad walutą sprawuje Federal Reserve System. O tym, ile gotówki ma w danym roku znajdować się w obiegu decyduje Rada Federalna, w praktyce są emitowane papiery dłużne sprzedawane za gotówkę, bądź skupowane, przez co regulowana jest ilość gotówki w obiegu. Codziennie dodrukowywanych jest 38 milionów banknotów o wartości nominalnej 541 mln dolarów, które w 95% są przeznaczone do wymiany banknotów będących w użyciu na nowe. 48% z dziennego nakładu druku to banknoty jednodolarowe, które ulegają najszybszemu uszkodzeniu.

 

Dolar USD na świecie

Jednocześnie na świecie w obrocie znajduje się około 405 bilionów dolarów, głównie w banknotach. Szacuje się, iż w tej sumie znajduje się około 32 bilionów banknotów fałszywych. Od kursu dolara zależy w wielu państwach poziom cen podstawowych produktów, znaczenie dolara jako waluty światowej spadło wraz z pojawieniem się euro, mimo wszystko cena dolara wciąż utrzymuje wysoką pozycję na rynkach walutowych. Dolar jest walutą wymienialną walutą prawie na całym świecie.

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych